Mainframe-kurser for første gang i 20 år

For første gang siden 1980’erne tilbyder ingeniøruddannelsen på DTU kurser i mainframe-teknologi. De store mainframes lever nemlig i bedste velgående, mens mainframe-eksperterne er en uddøende race.

Mainframe-systemerne lever i bedste velgående, mens mainframe-eksperterne er en uddøende race.

Det er den barske - men realistiske - baggrund for, at Danmarks Tekniske Universitets (DTU) for første gang i 20 år igen er begyndt at tilbyde de ingeniørstuderende et kursus i mainframe-teknologi.

Den blå it-dinosauer

DTU har allieret sig med IBM, der selv er en slags it-dinosaur.

Herfra kører de to undervisere, it-specialisterne Knud Vraa og Faheem Ashraf, ud til undervisning af de i alt 55 ingeniørstuderende, som har meldt sig til kurset

DTU havde forventet, at cirka 20 studerende ville melde sig. Men over dobbelt så mange slog til og sagde ja muligeden for at snuse nærmere til den gamle it-øgle.

- Mainframe-teknologien er netop ikke død. Den er derimod stærkt tilbage. Kapaciteten på kundernes mainframe-systemerne vokser, og der er efterspørgsel på området. Men det bliver stadig sværere at skaffe folk, for vi befinder os midt i et generationsskifte, siger Faheem Ashraf fra IBM.

Han fortæller, at der hele tiden kommer nyudvikling til mainframe-platformene i form af webapplikationer.

Java og Linux

- Mainframe-verdenen, som traditionelt opleves som lukket, er i dag åben med Java og Linux.

Kurset, der gik i luften i starten af februar, tager 12 uger med fire timers undervisning om ugen. Det bliver man selvfølgelig ikke mainframe-ekspert af.

- De studerende får kendskab til mulighederne med mainframes, så de i fremtiden ikke bare afviser teknologien som forældet. For det er den bestemt ikke, siger Faheem Ashraf.

DTU og IBM forventer at fortsætte med at tilbyde de studerende mainframe-kurser.

Ikke uddøende alligevel

I begyndelsen af 1990’erne dømte mange mainframe som en uddøende teknologi. Det har vist sig at være langt fra sandheden.

Nok er mainframe-systemerne it-dinosaruer, men en lang række store virksomheder i især den finansielle sektor bruger og udvikler stadig på deres mainframes.

Kundeantallet på mainframes vokser måske ikke ligefrem, men de eksisterende systemer bliver stadig større og mere komplekse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere