Artikel top billede

Vil undgå Trump-told: Apple flytter produktion af iPhone ud af Kina

Apple flytter efter mange år en væsentlig del af sin produktion af iPhone ud af Kina. Det sker i et forsøg på at undgå Donald Trumps tårnhøje Kina-told.

I et forsøg på at undgå Donald Trumps told på varer fra Kina, flytter Apple en væsentlig del af sin iPhone-produktion ud af Kina.

Apple har i mange år samlet langt størstedelen af verdens iPhones på gigantiske produktionsfabrikker i Kina ejet af den kinesiske Apple-partner Foxconn, mens et mindre antal er blevet samlet på fabrikker i Indien ejet af blandt andet Foxconn og indiske Tata Electronics.

Apple samler omkring 220 millioner iPhones om året, hvoraf omkring 60 millioner sælges i USA.

Hidtil er 80 procent af dem- altså omkring 48 millioner styks - blevet samlet i Kina, mens resten er samlet i Indien. Også andre af Apples produkter samlet i stor stil på de kinesiske kæmpe-fabrikker.

Det kommer til at ændre sig nu.

Ifølge Financial Times er Apple nemlig i gang med et kæmpe flytteprojekt, der skal sikre, at samtlige iPhones til det amerikanske marked allerede fra slutningen af 2026 skal være produceret i Indien, mens ingen skal samles i Kina.

Det sker i et forsøg på at vriste sig ud af den geopolitiske spænding mellem Kina og USA, som i den seneste tid har ført til en regulær told-krig mellem verdens to største økonomier på Donald Trumps initiativ.

Apples planer betyder, at den indiske produktions-kapacitet skal udbygges massivt i løbet af blot et år.

Til sammenligning har det taget Apple og Foxconn mere end 10 år med massive investeringer at få opbygget den store iPhone-produktion i Kina.