Fra 1. maj bliver det billigere for de danske netbutikker at modtage dankort-betalinger.
Fra denne dato nedsætter PBS nemlig prisen for at betalinger med Dankort over internettet med 50 øre, så prisen per betaling bliver 1,45 kroner plus 0,1 procent af det samlede købsbeløbs størrelse.
Prisen var tidligere 1,95 kroner per transaktion samt 0,1 procent af købssummen.
Net-handlende tilfredse
Foreningen af Danske Internethandlende, FDIH, erklærer sig tilfreds med pris-nedsættelsen. Ifølge FDIH sparer net-butikkerne samlet 10 millioner kroner om året på nedsættelsen.
Foreningen forventer, at der med tiden vil komme yderligere prisnedsættelser i takt med, at der kommer flere og flere betalinger på nettet.
PBS har fornylig været i Konkurrencestyrelsens søgelys i forbindelse med netop den pris, som PBS opkræver per net-betaling.
Efter at have kigget systemet efter i sømmene på foranledning af blandt andre FDIH, nåede Konkurrencestyrelsen i januar imidlertid frem til, at der ikke var grundlag til at tvinge PBS til at nedsætte gebyrerne.
Konkurrencestyrelsens konkluderede, at PBS' samlede indtægter ved at tilbyde dankort-transaktioner over internettet endnu ikke har dækket de investeringer, som PBS har afholdt ved etableringen af internet-betalingssystemet.
PBS oplyste dengang, at selskabet alligevel ville være parat til at se på mulighederne for at ændre på gebyr-størrelsen.