Der er bare nogle ting i livet, der er sjovere end andre.
Der er det, der er sjovt, og det, der er nødvendigt. Om det er din bil, dit musikanlæg eller noget tredje – det gælder også noget så uinspirerende som lyden på VTC-systemet i møderummet.
Men vi har alle prøvet det – billedet står knivskarpt, men det er svært at høre, hvad der bliver sagt, og der er alt for mange uønskede lyde fra fingre, der tapper i bordet til støj fra mødedeltagerne.
Smart alene
Løsningerne er der heldigvis mange af, når den indbyggede mikrofon/højttaler i den lille videobar på væggen ikke rækker.
Jabra Speak 2 75 hører til den sidste kategori, men den er til at betale med sine 3.300 kroner inklusive moms. Og samtidig er den ret avanceret.
Den er først og fremmest en gammel kending, der har fået en makeover.
Den godt 13 centimeter i diameter store enhed med en højde på 3,5 centimeter er let at have med og samtidig designet, så den sagtens kan få en permanent plads på mahognibordet.
Tager du den med på farten – hvis du arbejder fra forskellige steder – kan du endda tage den med ud, da den er IP64-certificeret, altså beskyttet mod støv og fugt.
Da den har en højttaler på 65 millimeter og et rimeligt kabinet, kan den også anvendes til musik, hvis du ønsker det.
Der er indbygget fire digitale mikrofoner, og det smarte er, at den har dupleksfunktion, så man kan tale i munden på hinanden.
Den indbyggede chip sikrer, at både indgående og udgående lyd normaliseres. Forstået på den måde, at der skrues op og ned, hvis niveauerne er for forskellige.
Det betyder ikke, at du slipper for at høre nogen råbe, men styrken bliver sat lidt ned.
Speak 2 tilsluttes via Bluetooth og kan derved benyttes med alt fra større VTC-anlæg til din laptop.
Der medfølger endda et lille etui, så du kan tage den med dig – og USB-kablet er integreret, hvis du vil bruge det.
Det bruges også til at oplade enheden, der klarer op til 32 timers brug. Jeg havde den stående med lyd på i mere end et døgn, inden den løb tør for strøm.
Det er ganske fint, men i et mødelokale betyder det, at man skal huske at lade den op, så der er power på, når mødet skal holdes – og på det punkt adskiller Speak 2 sig naturligvis fra de permanente løsninger.
Den enkle tilslutning betyder samtidig, at den nærmest automatisk understøtter den videotjeneste, du foretrækker.
En af nyhederne er, at Speak 2 forbliver tilsluttet, også selv om du slukker for den. Når du tænder igen, er den tilsluttet samme enhed som før.
Dertil er rækkevidden forbedret, så den dækker op til 2,5 meter fra enheden.
Genial som duo
Speak 2 er med andre ord en forbedret version af en i forvejen god enhed til dig, der har et enkelt setup og vil have bedre lyd til møderne, end din VTC eller dit webcam giver.
Men Speak 2’s partytrick er, at den kan forbindes med en anden Speak 2, og dermed kan du for få penge få lyd, der dækker det store konferencebord.
Der kan afspilles i stereo, men enhederne styrer selv, om der skal spilles identisk i begge eller som stereo.
Det giver mest mening at spille i stereo, når det gælder musik, men det er en fin detalje trods alt.
God til stormødet og på farten
I praksis oplever jeg Speak 2 som utrolig enkel i hverdagen. Den gør, hvad den lover, aanset om jeg anvender den med en laptop eller til et større møde.
Det vil sige, at stemmer – begge veje – går rent igennem, og jeg oplever, at den justerer niveauerne godt. Den undertrykker også uønskede lyde fint, for eksempel knitrende papir eller fingre, der tapper på bordet.
Det er også et must, men til prisen er det godkendt. Til musiklytning vil jeg dog foretrække et headset eller en dedikeret Bluetooth-højttaler. Men i mangel af bedre kan den bruges.
Med to enheder tilsluttet bliver lyden mere fyldig. Men først og fremmest rækker den blot længere, så flere har lettere ved at deltage.
Som stand-alone er Speak 2 en genial højttaler til dig, der har behovet – både på kontoret og på farten.
Det er ret smart, at du kan koble to sammen, da det fungerer fremragende. Ganske enkelt.
Mit eneste ankepunkt er, at prisen så nærmer sig små 7.000 kroner, og det er trods alt en pæn sjat penge for lyd til den målgruppe, den henvender sig til.
Jeg giver den alligevel en karakter over middel. Dels fordi den har fortjent det som stand-alone, men også fordi du allerede nu kan få den noget billigere, og et dobbelt-sæt kan fås for små 4.000 kroner.