TDC-bestyrelsen har fået sin budkrig
TDC's bestyrelse har stor succes med at spille de fonde, der er interesseret i at købe den danske telekæmpe, ud mod hinanden. Bestyrelsen befinder sig i en ønskeposition, efter den siden de første henvendelser fra interesserede kapitalfonde i april, har arbejdet på at etablere en budkrig for at presse prisen op. (Jyllands-Posten)
Sonofon vinder med et mulehår
De to teleselskaber Sonofon og Telia deler andenpladsen i kampen om, hvem der er størst efter TDC Mobil - med et lillebitte forspring på indtjeningen til Sonofon, vurderer en analytiker. (Børsen)
EPJ fra Århus til Sønderjylland
Århus Amt formidler sit elektroniske patientjournalsystem (EPJ) til Sønderjyllands Amt. Det får Systematic Engineering Software, der har udviklet det århusianske EPJ, en royalty-check på 1,7 millioner kroner for. (Børsen)
Lærere presset af e-mail
Når forældrene sender en e-mail til deres børns lærer forventer de et hurtigt svar. Det presser lærerne til at tjekke deres mailboks sent om aftenen. Forældreorganisationen Skole og Samfund mener, at forældre og skoler må lave aftaler om, hvad forældrene kan forvente. (Jyllands-Posten)