Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

Siemens og Ericsson slår alarm over nyt EU-lovforslag: Her er hvad de vil have politikerne til at ændre i Cyber Resilience Act

En række elektrokinproducenter kritiserer i et åbent brev det nye EU-lovforslag Cyber Resilience Act. Her er hvad tech-selskaberne vil ændre.

I det nye EU-lovforslag Cyber Resilience Act, som lige nu er i proces for at blive vedtaget, krævers det, at producenter skal vurdere cybersikkerhedsrisici ved deres produkter og træffe foranstaltninger til at løse problemer i en periode på fem år eller gennem produkternes forventede levetid.

Men dette har nu fået elektronikproducenterne Siemens, Ericsson, Schneider Electric og industrigruppen DigitalEurope til at råbe vagt i gevær mod lovforslaget.

Det skriver Reuters.

De fire organisationer advarer om, at dette krav kn komme til at ramme forsyningskæder et omfang svarende til under pandemien.

"Loven, som den er, risikerer at skabe flaskehalse, der vil forstyrre det indre marked," skrev selskabernes topchefer i et fælles brev til EU's industrichef Thierry Breton og EU's digitale chef Vera Jourova.

Sammen med ovennævnte selskaber har topchefer for Nokia, Robert Bosch og softwareselskabet ESET også skrevet brevet under.

I blevet argumenteres der for, at forstyrrelser kan ramme millioner af produkter, lige fra vaskemaskiner til legetøj, cybersikkerhedsprodukter såvel som vitale komponenter til varmepumper, kølemaskiner og højteknologisk fremstilling.

"Vi risikerer at skabe en COVID-lignende blokering i europæiske forsyningskæder, forstyrre det indre marked og skade vores konkurrenceevne," lyder virksomhedernes advarsel.

De foreslåede regler vil også gælde for importører og distributører af internetforbundne enheder.

Virksomhederne beder om, at listen over produkter med højere risiko, der er omfattet af reglen, skulle reduceres betydeligt, og at producenterne skal have lov til at rette kendte sårbarhedsrisici frem for først at udføre vurderinger.

De næste forhandlinger om Cyber Resilience Act-forslaget finder sted 8. november.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere