Artikel top billede

(Foto: Dinero)

Martin Thorborg om kunstig intelligens: "Det er vildt skræmmende på nogle punkter"

Vi står midt i paradigmeskifte i måden, vi søger informationer på, lyder det fra Dinero-chefen, der i 1995 var med til at stifte søgemaskinen Jubi.

Vi står midt i et paradigmeskifte i måden, vi søger informationer på.

Sådan lyder det fra Dinero-chef Martin Thorborg til B.T.

Tech-iværksætteren, der i 1995 stiftede den danske søgemaskine Jubi, før der overhovedet var noget, der hed Google, siger, at AI-værktøjer som ChatGPT er kommet for at blive og helt uundgåeligt bliver en del af fremtiden.

Det vil berøre alle og får muligvis store konsekvenser på flere områder.

”Du kan slet ikke overskue konsekvenserne af det her. Det er noget, der kan udrydde en masse job – eller skabe en masse andre – det kan være, det kan bruges militært, eller computeren lige pludselig får sit eget liv og løber efter os – vi ved det jo faktisk ikke rigtigt,” siger han til mediet.

Selv om Thorborg kalder udviklingen og den nye teknologi "vildt skræmmende på nogle punkter", er han er alligevel optimistisk. Derfor råder han folk til at undersøge teknologien og prøve værktøjer som ChatGPT.

"Det er kommet for at blive, og enten kan man løbe med og se, hvad man kan få ud af det – som underholdning eller på arbejdspladsen – eller man kan sætte sig ned og prøve at holde tidevandet ude og så bare tabe," lyder det fra tech-iværksætteren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere