EU’s mange teknologilove har skabt bureaukratiske byrder for virksomheder. Nu vil Kommissionen forenkle reglerne uden at gå på kompromis med sikkerhed og selvstændighed.
28. marts 2025 kl. 08.31 |
læs »
En række sikkerhedsopdateringer til Windows Server 2025-enheder har givet en række utilsigtede problemer for brugerne.
28. marts 2025 kl. 07.49 |
læs »
EU OS er stadig i sin spæde start, men kan et fælles EU-styresystem blive en reel udfordrer til Windows i den offentlige sektor?
28. marts 2025 kl. 07.11 |
læs »
Google i modvind efter nyhedseksperiment. Fleggaard satser massivt på digital grænsehandel. Danmark afsætter 300 millioner kroner til teknologisk støtte til Ukraine. Dinero satser på AI-baseret finanschef. Cyberkriminelle udnytter vores klikvaner.
28. marts 2025 kl. 06.00 |
læs »
En gang var selskabet mere end 41 milliarder kroner værd. Nu er det gået konkurs og har mistet 97 procent af sin værdi.
27. marts 2025 kl. 14.38 |
læs »
Den amerikanske præsident Donald Trump overvejer at sænke told på kinesiske varer, hvis kineserne accepterer at sælge TikTok.
27. marts 2025 kl. 08.29 |
læs »
Edward Coristine, Elon Musks unge følgesvend, der også er kendt som "Big Balls," har fået adgang til nogle af de mest følsomme systemer i USA. Nu viser digitale spor, at han tidligere har haft særdeles tæt forhold med cyberkriminel gruppering.
27. marts 2025 kl. 07.52 |
læs »
Apples advokater får ikke lov til at få deres stemmer hørt i forsvaret for en af de mest lukrative tech-aftaler i verden.
27. marts 2025 kl. 07.09 |
læs »
Mere end halvdelen af virksomheder inden for kritisk infrastruktur mangler overblik over cybersikkerhed i forsyningskæden. Næsten 60 procent af de danske virksomheder overvejer at droppe amerikansk cloud. Justitsministeren skal i åbent samråd om Metas databeskyttelse i dag. USA strammer skruen og indfører nye sanktioner mod kinesiske tech-virksomheder. To milliarder ekstra til bedre kvalitet af uddannelserne skal gøre det mere attraktivt at blive datamatiker.
27. marts 2025 kl. 06.00 |
læs »
Manglende fleksibilitet i arbejdstid, lokation og arbejdspres får tech-medarbejdere til at forlade deres job.
26. marts 2025 kl. 16.43 |
læs »