Artikel top billede

Tidligere PET-chef og it-ekspert: Der skal laves regler for apps på arbejdstelefoner

Ingeniørforeningen opfordrer myndighederne til at være langt mere kritiske og konsekvente i forhold til, hvordan medarbejdere benytter deres arbejdstelefoner. Tidligere PET-chef og it-ekspert er enig.

Der har gennem de seneste uger været meget debat om offentlig ansattes brug af arbejdstelefoner og de apps, der må installeres på dem.

Debatten har primært handlet om brugen af TikTok, som Center for Cybersikkerhed (CFCS) har opfordret til, at en særlig gruppe offentligt ansatte ikke bør downloade på deres arbejdstelefoner, fordi man frygter, at appen kan overvåges fra det kinesiske styre.

Nu opfordrer Ingeniørforeningen til, at de offentlige myndigheder får en langt mere kritisk og konsekvent tilgang til, hvordan medarbejderne skal benytte deres arbejdstelefoner, og hvilke apps de må have installeret på dem.

Det skriver Berlingske.

Denne opfordring bakker Troels Ørting Jørgensen op op. Han er tidligere operativ chef i PET og har også siddet som chef for det globale center for cybersikkerhed i World Economic Forum. Her er han stadig tilknyttet som konsulent.

Opfordringen gælder også regeringen.

"Normalt er jeg ikke tilhænger af forbud, men i det her tilfælde er man nødt til at lave den sondring, at når man har en arbejdstelefon, er den primært til for arbejde," lyder det fra Troels Ørting Jørgensen.

Han finder det problematisk, at grænserne mellem privattelefoner og arbejdstelefoner er ved at blive udvisket. Derfor opfordrer han til, at det kun er arbejdsrelaterede apps, der er installeret på arbejdstelefonen, mens medarbejderne kan have andre relevante apps installeret på deres privattelefoner.

CFCS fraråder statslige ansatte at bruge en række apps på arbejdstelefoner. Samme opfordring gælder ikke kommuner og regioner eller virksomheder. Alligevel har en lang række kommuner og virksomheder besluttet at følge CFCS' opfordring.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere