Teknologi-pioneren Jef Raskin, der tog initiativ til det team, som stod bag den første Macintosh-computer, er død af kræft, 61 år.
Jef Raskin var medarbejder nummer 31, som udviklingsfirmaet Apple ansatte.
Det var ham, der fandt på at navngive det apparat, som hans team udviklede, efter en af hans yndlingsspiser, nemlig Macintosh-æblet.
Det var holdets ambition, at de dengang meget avancerede computere, som kun eksperter kunne betjene, skulle være mere brugervenlige, hvis producenterne skulle kunne begynde at tjene penge på dem.
Den holdning argumenterede Jef Raskin så voldsomt for, at han blev sat i spidsen for Apples Macintosh-udviklingsteam i 1979, hvor han på mange måder blev ophavsmanden til ideen bag Macintosh-computeren, der skulle være let tilgængelig og til at betale.
Det blev den, da den blev sendt ud på de internationale markeder i 1984. Blandt andet var han en af opfinderne til det dengang revolutionerende ?klik og træk?-system til at flytte ikoner på skærmen.
Jef Raskin forlod Apple i 1982 efter uoverenstemmelser med Steve Jobs, der grundlagde Apple.