Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ugens bedste elektronik-køb

Der er gode penge at spare på et godt UHD-tv, en lækker tablet og mange andre gode gadgets. Vi har fundet ugens bedste elektronik-køb.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det tid til et nyt tv, så er det værd at overveje om ikke det skal have UHD-opløsning. Så får du nemlig et utrolig detaljeret billede, som er er fire gange skarpere end Full HD. De fleste UHD-tv’er er kæmpestore, men med Philips 42PUS7809/12 får du en relativt diskret skærm på 42”, som ikke fylder hele stuen. Udover en rigtig flot billedkvalitet har tv’et indbygget internet og er fyldt med smarte funktioner. Datatid var således begejstrede for det – læs anmeldelsen af Philips 42PUS7809/12 her.

TV’et kom på markedet til 7.999 kroner, men prisen er nu faldet flere tusind kroner – se prisen på Philips 42PUS7809/12 her.

Er det i stedet en god tablet du savner, så bliver det ikke meget bedre end Samsung Galaxy Tab S 10,5. Den har en fremragende skærm, er lynhurtig og forsynet med et væld af gode funktioner. Alt om DATA var yderst imponerede over den – læs anmeldelsen af Samsung Galaxy Tab S 10,5 her.

Den oprindelige pris var 3.999 kroner, men der er rigtig gode penge at spare nu – se prisen på Samsung Galaxy Tab S 10,5 her.

Smartphones fås efterhånden til utrolig lave priser, og selv nogle af de helt billige kan være ganske glimrende. Det gælder eksempelvis Huawei Ascend Y530, som trods den lave priser ikke lader brugeren tilbage med følelsen af de helt store mangler. Den vandt derfor Datatids test af billige smartphones – læs testen af Huawei Ascend Y530 og de andre billige mobiler her.

Prisen var 995 kroner, da mobilen kom på markedet, men den er væsentligt lavere nu – se prisen på Huawei Ascend Y530 her.

Et sæt gode hovedtelefoner er svære at undvære, hvis du er glad for at høre musik, når du er på arbejde eller på farten. Bose SoundLink On-Ear lyder fremragende, har et lækkert og rejsevenligt design og er tilmed trådløse, så du slipper for besvær med ledninger. Alt om DATA var rigtig godt tilfredse med dem – læs anmeldelsen af Bose SoundLink On-Ear her.

Hovedtelefonerne kom på markedet til en pris på 1999 kroner, men fås væsentligt billigere nu – se prisen på Bose SoundLink On-Ear her.

Det vrimler frem med ure og armbånd, der kan give dig beskeder fra mobilen og holde øje styr på din sundhed. Garmin Vivofit er et af de mere diskrete af slagsen, men fuld af gode funktioner og utrolig nemt at bruge. Alt om DATA syntes derfor rigtig godt om det – læs anmeldelsen af Garmin Vivofit her.

Du måtte betale 1399 kroner for armbåndet, da der kom på markedet, men der er gode penge at spare på det nu – se prisen på Garmin Vivofit her.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere