Artikel top billede

Dansk madspilds-app lander stor kapital indsprøjtning

På trods af blodrøde tal og en usikker verdenssituation har danske Too Good To Go hentet en kapitalindsprøjtning på et trecifret millionbeløb

Den danske madspildsapp Too Good To Go har Hentet 270 millioner kroner i en ny kapitalindsprøjtning.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Kapitaltilførelsen kommer umiddelbart efter, at selskabet i juni kunne præsentere et blodrødt årsregnskab, der viste et minus på344 millioner kroner, hvilket er en fordobling af underskuddet fra året før, der viste et minus på 142,5 millioner kroner.

Erik Balck Sørensen, managing partner i Vækstfonden, siger til Finans, at han ser det som positivt, at danske selskaber kan lande så stor kapitalindsprøjtnin, selvom verdenssituationen i øjeblikket er præget af usikkerhed.

Han påpeger at investorerne i den nuværende marked har større fokus på, at virksomhederne skaber profit.

”Nu ser investorerne mere efter de virksomheder, der prioriterer deres bundlinje i stedet for at fokusere på høje vækstrater,” siger han

Administrerende direktør Too Good To Go er Mette Lykke, der tidligere har stiftet og solgt den danske løbeapp Endomondo, og som i 2016 vandt It-prisen, der uddeles af Computerworld og IT-Branchen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis