IDG Danmark ruster sig til vækst

IDG Danmark, der blandt andet udgiver Computerworld, er i færd med en tilpasningsproces, der skal ruste selskabet til stigende aktivitet i it-branchen. Nu forventes driften at balancere efter flere år med underskud.

IDG Danmark, der blandt andet står bag udgivelserne Computerworld og PC World, forventer, at driften i regnskabsåret 2004/05 vil balancere efter flere år med tab.

Sådan lyder meldingen fra administrerende direktør, Søren Queitsch, der netop har offentliggjort regnskabet for 2003/04, som løb til udgangen af september i år.

Oven på flere år med svære tider for it-branchen vejres der morgenluft, og IDG Danmark en inde i en tilpasningsproces, der har sænket omkostningsniveauet og ført til ændringer af produktporteføljen.

Nye udgivelser
Nu satses der med nye udgivelser og en fornyelse af de eksisterende på en stigende aktivitet og indtjening i it-branchen.

- IDG er ved at klargøre sig til vækst, siger Søren Queitsch.

IDG Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Bruttofortjeneste63,565,6
Resultat af primær drift (EBIT)-9,1-8,8
Resultat før skat -9,2-8,8
Resultat-9,2-8,8
Egenkapital3,64,6
Gennemsnitligt antal ansatte96117
Avisen Computerworld er blevet fornyet, og det samme er sket for månedsmagasinet PC World, der skal forsøge at fange en større målgruppe.

- Vi ønsker at tilfredsstille flere af læserne på et højt teknisk niveau, uddyber Søren Queitsch.

Stærkere fokus
I løbet af regnskabsåret har avisen opprioriteret fokus på it-branchen med den ugentlige avissektion, som hedder It-branchen.

Samtidig har man lyttet til behov i markedet og lanceret udgivelserne E-gov, CIO og CTO, fortæller direktøren.

I løbet af indeværende regnskabsår følger fornyelsen af IDG's succesrige online-tjenester, og ledelsen arbejder med andre tiltag, der skal løfte indtjeningen i selskabet.

Driftsunderskuddet i 2003/04 relaterer sig til omkostninger i forbindelse med ledelsesskift og omstruktureringer i medarbejderstaben, forklarer Søren Queitsch, der påpeger, at den rene drift nu balancerer.

IDG Danmark er ejet af amerikanske International Data Group, som står bag udgivelser om informationsteknologi over hele kloden. Desuden er koncernen også moder til analysehuset IDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere