Artikel top billede

(Foto: 50914)

Axcel køber fem år gammelt it-sikkerhedsselskab fra Vejle

Axcel overtager nu 75 procent af et it-sikkerhedsselskab fra Vejle, der blev stiftet i 2016.

Axcel har kastet sin kærlighed over et cybersikkerhedsselskab fra Vejle.

Kapitalfonden har købt 75 procent af aktierne i Bullwall, der står bag en beskyttelsesproram mod ransomware-angreb, skriver Børsen.

Axcel, der blev stiftet af i 2016 af Michael Slipsager (CEO) og Jan Lovmand (CTO), anses for værende en af Axcels mindre handler, lyder det.

For 2020/21-regnskabet omsatte selskabet for 35 millioner kroner og landede en bundlinje på 15 millioner kroner.

Bullwall forventer at vokse med 100 procent i år, og det er netop dette potentiale, især i Storbritannien og USA, der har fået Axcel med på vognen.

"Virksomheden har ekstremt godt momentum med trecifrede vækstrater, og vi forventer, at den kommer til at vokse rigtig, rigtig meget,” siger Christian Bamberger Bro, partner i Axcel.

Christian Bamberger Bro har blandt andet været ansvarlig for Axcels køb og salg af Lessor, Conscia og EG. Sidste år gik han i spidsen for overtagelsen af milliardforretningen Prodata Consult.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren