Artikel top billede

Som Wizer-topchef vil Frank Rasmussen byde Norlys, Fibia og TDC Net op til dans

Teleiværksætteren Frank Rasmussen vil som øverst ansvarlig hos Wizer udfordre de etablerede fiberselskaber i landet. Det skal ske med "snilde og innovation" da kapitalmusklerne er langt fra det samme, lyder det.

Telmore-stifteren Frank Rasmussen er klar til at tage kampen op mod de store fiberselskaber - endnu engang.

Efter fire måneder som driftsdirektør hos Wizer, det tidligere Gigabit, er han rykket op i graderne for nu at kunne kalde sig selv for administrerende direktør, skriver Børsen.

Det danske fibernet er i rivende udvikling disse år, og her domineres markedet af store og kapitalstærke spillere som Norlys, Fibia og TDC Net. Det er netop de etablerede fiber-spillere, som Frank Rasmussen nu byde op til dans i hans nye topchef-rolle.

"De aktører, vi er oppe imod, Norlys, TDC og Fibia, er alle tre gigantkoncerner med pengetanke, der er svulmende. Det er dem, vi skal tage kampen op imod, og der er kun to ting, vi kan vinde på: snilde og innovation. Vi har evnen til at være langt mere agile end dem, da vi er små," siger Frank Rasmussen til Børsen.

Frank Rasmussen ovetog direktør-stafetten fra Claus Østergaard Olsen, der har en fortid som topchef hos Fibia. Her var det bestyrelsesformand Søren Sundahl, der vurderede, at direktørposten havde brug for andre kompetencer, lyder det.

Færdig som iværksætter

Frank Rasmussen har været med til at stifte succesfulde danske til virksomheder som Telmore, Bibob og Image Scandinavia, og førstnævnte indbragte alene 400 millioner kroner, da selskabet blev solgt til TDC.

Da han tiltrådte som COO for Gigabit i sommer slog Frank Rasmussen samtidig fast, at hans tid som iværksætter var forbi.

“Det kan jeg sige meget skarpt. Min tid som iværksætter er et afsluttet kapitel. Det har det været i nogle år. Jeg har været igennem de egne projekter, som jeg skulle igennem. Nu er det ikke det, der har mit fokus mere, og det har det i øvrigt ikke haft i en del år," sagde han dengang til Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere