Artikel top billede

Gomore får tilført millioner: Er nu en halv milliard kroner værd

Samkørselstjenesten Gomore har fået til 55 millioner kroner i ny kapital. Størstedelen af pengene kommer fra en schweizisk forsikringsgigant.

Den danske samkørselstjeneste Gomore har landet 55 millioner kroner i en ny investeringsrunde, og tjenesten er nu mere end halv milliard koner værd.

Det skriver Børsen.

Størstedelen af kapitalen kommer ifølge Børsen fra den schweiziske forsikringsgigant Baloise, der har investeret 37,5 millioner kroner i GoMore, mens resten af kapitalen kommer fra selskabets eksisterende investorer. Her i blandt Just-Eat-stifteren Jesper Buch.

Gomores stifter Matias Møl Dalsgaard oplyser til Børsen, at selskabet planlægger at gå ind på to nye europæiske markeder.

“Vi rejser penge, fordi vi vil bruge de penge. Det er et spørgsmål om hele tiden at investere i en fremtid, som vi tror på,” siger han til Børsen.

Læs også: Når tillid bliver en god forretning: Sådan kan man score kassen på at tro på hinanden




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere