DSI Data taber på barsk priskonkurrence

Konsulenthuset DSI Data fik et underskud på 1,2 millioner kroner i det seneste regnskabsår efter at have leveret overskud 10 år i træk. Det har trukket hele JS Holding-koncernen i rødt og kostet job i virksomheden.

DSI Data, en del af JS Holding-koncernen, må notere sit første underskud i 10 år, og det trak hele koncernen i rødt med et underskud på 300.000 kroner.

Bruttoindtjeningen faldt med over en tredjedel til lidt under 20 millioner kroner.

DSI Data begrunder sit tab med, at man har holdt fast i sine priser, mens en række konkurrenter har sænket priserne på it-konsulent-ydelser.

Det gav et underskud på 1,2 millioner kroner i regnskabsåret 2003/04.

Samtidig kostede det en række job hos DSI Data, som ud over sine konsulentkompetencer er en af de største Microsoft C5-forhandlere i landet.

Således blev staben reduceret med syv personer til 40 i regnskabsåret.

Fokus på brancheløsninger

Til gengæld tror direktør Holger Harvey Hansen på, at det nye og trimmede selskab vil levere et godt resultat i næste regnskabsår.

- Det forløbne år har vi fremskyndet implementeringen af en ny strategi, så vi står overfor en markedssituation, der lover godt for indtjeningen i de kommende år, udtaler han.

DSI Data A/S Årsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Bruttoresultat19,829,2
Resultat af primær drift (EBIT)-1,72,9
Resultat før skat -1,73
Resultat-1,22,1
Egenkapital3,37,5
Antal ansatte4047
Strategien handler blandt andet om at fokusere indsatsen på brancheløsninger baseret på Microsofts basisteknologier og på at løse integrationsopgaver for kunderne.

Holger Harvey Hansen påpeger i den forbindelse, at der fortsat er for mange virksomhedssystemer, der ikke spiller sammen internt ? som eksempelvis tidsregistreringssystemer og faktureringssystemer.

Vejen tilbage til sorte tal skal skabes via en koncentreret salgsindsats, og det skulle gerne føre selskabet tilbage til et resultat på linje med forrige regnskabs overskud på 2,1 millioner kroner efter skat.

Koncernen JS Holding måtte samlet notere en nedgang på 3,3 millioner kroner mellem de to seneste regnskabsår. Lotus Notes-konsulenthuset Inopi fik et nulresultat, mens Front-data, der blandt andet driver hosting, fik et knebent overskud på under 100.000 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel