Artikel top billede

Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Den amerikanske regering har udarbejdet en liste, der består af 20 kinesiske selskaber, heriblandt Huawei og Hikvision, som ifølge USA skulle være kontrolleret eller ejet af det kinesiske militær. Det skriver Reuters.

Den amerikanske regering med Donald Trump i spidsen, antager at en række fremtrædende kinesiske selskaber er ejet eller kontrolleret af kinesisk militær.

Nyhedsbureauet Reuters er kommet i besiddelse af en liste fra det amerikanske forsvar, hvor 20 kinesiske selskaber er oplistet, som værende underlagt det kinesiske militær.

På listen florerer selskaber som mobil- og netværksproducenten Huawei, overvågningsfirmaet Hikvision, flyproducenten Aviation Industry Corp og teleselskabet China Mobile.

Reuters har fået bekræftet dokumentet af en kilde fra det amerikanske forsvar, fremgår det.

Læs også: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Listen, der er nedskrevet af det amerikanske forsvar, er udarbejdet i overensstemmelse med en amerikansk lov fra 1999.

Loven giver den siddende præsident en række beføjelser til at nedlægge sanktioner over selskaber, der er ejet eller kontrolleres af det kinesiske militær, Folkets Befrielseshær, skriver Reuters.

Flere af de kinesiske selskaber er dog allerede underlagt strenge handelssanktioner fra USA.

Flere kinesiske selskaber allerede blacklistet

Huawei blev allerede placeret på USA's black list tilbage i maj 2019. Derved fik alle amerikanske virksomheder samt offentlige instanser forbud mod at handle med selskabet.

Forbuddet kom i stand, da USA frygter, at Huawei vil benytte dets netværksteknologi til at bedrive spionage i USA.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Overgvågningsselskabet Hikvision blev også blacklistet af USA i oktober 2019 sammen med en række andre kinesiske tech-selskaber.

Dengang lød argumentet fra USA's handelsminister Wilbur Ross:

"Den amerikanske regering og handelsministeriet vil ikke acceptere den brutale undertrykkelse af etniske minoriteter i Kina."

Læs også: USA slår igen ned på kinesiske it-selskaber: Blacklister fremadstormende kunstig intelligens-firmaer

Danske forskere hjalp Hikvision

Sidste uge kunne Politiken beskrive, hvordan en række forskere fra Aalborg Universitet havde hjulpet Hikvision med at udvikle en algoritme, der blandt andet kan spore, hvordan bestemte holdninger spreder sig på sociale medier.

Det mødte kritik fra en række eksperter, da algoritmen kan hjælpe den kinesiske regering med at spore de holdninger, som regeringen ønsker at nedkæmpe.

Det kan du læse mere om her: Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere