Artikel top billede

(Foto: Lars Bech)

Formand for it-sikkerhedråd vil have database med danske sikkerhedbrud

It-branchen skal være meget bedre til at dele digitale sårbarheder, mener formand for regeringen it-sikkerhedsråd, Bjarke Alling. Derfor foreslår han en dansk database over kendte sårbarheder.

Det er stadig omgivet af alt for meget hemmelighedskræmmeri, når en dansk virksomhed bliver ramt af et hackerangreb.

Det mener direktør for it-sikkerhedsfirmaet Liga og formand for regeringen cybersikkerhedsråd, Bjarke Alling. Og derfor mener han, at Danmark bør oprette en annonym database, hvor man kan søge i it-sikkerhedshændelser.

Det skriver ITWatch.

"Det er ikke fremmet for os, at vi deler viden, når der sker fejl. Inden
for it-sikkerhed skal vi dog have ændret kulturen i Danmark fra, at man
holder det hemmeligt, når en udvikler laver fejl, til at man fortæller
om det. Så i stedet for at være pinligt berørt over, at man har dummet
sig, så skal man være stolt," siger han til mediet.

Læs også: IT-Branchen advarer: It-sikkerhedsråd mangler afgørende medlemmer

Samtidig understreger Bjarke Alling at det kan tage op imod 10 år før sådan en database er brugbar, fordi det handler om at ændre kulturen omkring it-sikkerhed.

Bjarke Alling er én af de i alt tre formænd for regeringen cybersikkerhedsråd, hvor han repræsenterer den private branche.

Rådet holdt sit tredje møde mandag, hvor man blandt andet diskuterede den kommende mærkningsordning for it-sikkerhed, som erhvervsminister Simon Kollerup (S), lancerede sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere