Artikel top billede

Bog: Kulsort fantasy er fyldt med fleksibel moral

The Blade Itself er første bog i en underholdende fantasytrilogy præget af sort humor og komplekse personer med fleksibel moral.

Mange bøger i fantasygenren lider under, at hovedpersonerne er virkeligt gode eller virkeligt slemme.

De færreste kan trods alt forestille sig en Frodo Sækker, der på den ene side uselvisk redder verden og kaster Ringen i den evige ild – men samtidig snyder Sam for det sidste stykke brød i madposen eller letter elverdronningen for et par guldmønter, når han ser sit snit til det.

Den slags kedsommelige kvababbelser lider personerne i forfatteren Joe Abercrombies univers sjældent under.

Tværtimod er de stort set alle sammen udstyret med en ganske fleksibel moral, hvilket er med til at gøre bøgerne i The First Law-trilogien til et underholdende bekendtskab.

Trappehadende torturbøddel

Den første bog i serien hedder The Blade Itself. Her optræder den indebrændte inkvisitor og torturbøddel Glokta, der har en lang liste med ting, han ikke bryder sig særligt meget om.

Øverst på hans hadeliste står trapper. Primært fordi Glokta har fået brækket stort set alle knogler i kroppen og kun bevæger sig med besvær og under store smerter.

Men selv om han er i permanent skidt humør og for øvrigt lever af at gøre folk rigtig kede af det, er han i bund og grund også et moralsk og begavet menneske.

Man møder også den luddovne hærkaptajn Jezal dan Luthar, der konstant drikker sig i hegnet og snyder sine kammerater i kortspil – samt barbaren Logen Ninefingers, der render fra den ene katastrofe til den næste.

Dertil en perlerække af småtbegavede adelige, som knap er i stand til at stave deres eget navn.

Ingen magiske krykker til handlingen

Det righoldige persongalleri og en rimeligt sammenhængende intrige er med til at gøre Abercrombies bøger til et virkelig underholdende bekendtskab.

Her er også kulsort humor i lange baner, mens magi til gengæld er fraværende det meste af tiden.

Dermed har Abercrombies univers flere ligheder med bøgerne bag A Game of Thrones, hvor trylleformularer og overmenneskelige kræfter heller ikke får lov at redde hovedpersonerne ud af knibe i tide og utide. Hvilket ellers er en hyppigt anvendt krykke i moderne fantasy, når forfatteren har skrevet sig selv op i et hjørne og ikke helt ved, hvordan man skal komme videre.

First Law Trilogy består desuden af Before They Are Hanged og Last Argument of Kings. Alle tre er oversat til dansk.

Bog: The Blade Itself (første bog i First Law Trilogy). Forfatter: Joe Abercrombie.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere