Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Forsvaret søger hackere i stor kampagne: Ikke noget krav med ren straffeattest

Forsvarets Efterretningstjeneste søger med alternative metoder hackere til fast-ansættelse.

Forsvarets Efterretningstjeneste søger hackere, og det er ikke noget krav, at straffeattesten er ren.

Ifølge Aarhus Stiftstidende har FE netop indledt en ny rekrutteringskampagne.

Den kommer til at bestå af en videofortælling om en hacker, som kommer til at køre på YouTube, Facebook, Twitter og Instagram samt i reklameblokkene, der kommer til at køre i biografen forud for den nye Star Wars-film.

Det er planen, at de bedste hackere, som FE kan få ud af busken med kampagnen, skal uddannes på FE’s hacker-akademi.

FE-chef Lars Findsen siger til avisen, at man skal sikkerhedsgodkendes for komme i betragtning, og at det altid er en individuel vurdering.

Men man behøver ikke nødvendigvis have en ren straffeattest.

“Det er en konkret vurdering, og den er selvfølgelig meget grundig. Det er selvfølgelig ikke sådan, at vi samler på folk, der har gjort noget ulovligt. Men hvis man har de rette kompetencer, skal man endelig ikke holde sig tilbage fra at søge. Så skal man kaste sig ind i kampen, men det er et hårdt udskilningsløb,” siger han.

Han siger, at man skal have et ‘matematisk, logisk og teknologisk talent’ samt være ‘nysgeerig, kreativ og virkelig stædig.”

Og så er ‘lønnen god,’ siger han til avisen.

Læs også:

Danmarks cyberhær er operativ: Danmark klar til at gennemføre militære cyberangreb




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere