Artikel top billede

Roman: Dyk ned i dark web med hackeren Zille

Hvis man interesserer sig for de mere lyssky dele af nettet, findes der utallige bøger om både det dybe og det mørke net. Men når det kommer til fiktion – og i særdeleshed ungdomslitteratur – er udvalget på dansk dog mere begrænset. Ny bog gør op med det.

I denne nye ungdomsroman er det såkaldte dark web omdrejningspunkt for handlingen. The Dark Web er som bekendt omgærdet af myter, skræmmende historier og mystik.

Brugerne er i regelen anonyme og bruger #skyggenettet” til at handle alt fra hårde stoffer til hackede kontooplysninger, og der er efter sigende ingen grænser for, hvad man kan finde af materiale, som af den eller anden årsag ikke tåler dagens lys.

Denne afsidesliggende del af Internettet danner scenen for fortællingen i nye spændingsroman ”XX på Darknet” af den tyske forfatter Christian Linker, som netop er udkommet på dansk.

I bogen følger vi 17-årige Zille, som har et hidtil uopdaget talent for hacking.

Hun forvilder sig ad omveje ned i de dybeste afkroge af nettet, hvor hun på mystisk vis bliver stillet til opgave at løse en krypteret gåde af en ukendt afsender.

Zille bliver i løbet af fortællingen mere og mere afkoblet fra sine real life-relationer i takt med, at hun opsluges af sine oplevelser på sin færd i det mørke net og i mødet med dets farer og ildevarslende eksistenser.

Hvis man interesserer sig for de mere lyssky dele af nettet, findes der utallige bøger om både det dybe og det mørke net.

Men når det kommer til fiktion – og i særdeleshed ungdomslitteratur – er udvalget på dansk dog mere begrænset.

Med sine 170 sider er ”XX på Darknet” hurtigt læst.

Bogen har fået gode anmeldelser flere steder – blandt andet i Politiken – og er meget velegnet til børn og unge, der f.eks. går i folkeskolens 6.-9. klassetrin.

Fakta: XX på Darknet, skrevet af Christian Linker (oversat fra tysk af Inge Nissen). Udkommet på Jensen & Dalgaard




IT-JOB

Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab

IT supporter
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis