Artikel top billede

Efter trusler fra Trump: Nu indgår Frankrig og USA kompromis om skat på tech-giganter

Frankrigs planer om at indføre en ny skat på verdens tech-giganter har skabt vrede i USA. Nu er den franske og amerikanske regering dog nået frem til et kompromis.

USA og Frankrig har indgået en aftale, der sætter punktum for de to landes konflikt om en ny fransk skat på tech-giganter.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den nye franske skat betyder, at digitale tjenester fra selskaber med en omsætning på over 25 millioner euro i Frankrig og en global omsætning på over 750 millioner euro vil blive pålagt at skulle betale en skat på 3 procent af deres omsætning i Frankrig.

Trump ville beskatte franske vine

Hovedparten af de virksomheder, der bliver ramt af den digitale skat vil være amerikanske, og det har skabt vrede i Det Hvide Hus, hvor den amerikanske præsident Donald Trump har truet med at indføre nye skatter på franske vine.

Ifølge Reuters har den franske finansminister Bruno Le Maire samt den amerikanske finansminister Steve Mnuchin og Larry Kudlow, der er økonomisk rådgiver for Trump-regeringen, brugt G7-topmødet Frankrig til at blive enige om en aftale, der skrinlægger stridighederne.

Reuters skriver, at kompromiset angiveligt vil betyde, at verdenshandelsorganisationen OECD skal indføre en ny mekanisme, hvor de amerikanske virksomheder vil blive kompenseret for den nye franske tech-skat.

Læs også:
Macron presser USA: “De digitale giganter er asociale og bidrager ikke til fællesskabet”




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere