Artikel top billede

En million computere kan stadig rammes af WannaCry to år efter malwaren raserede hele verden

To år efter den berygtede WannaCry malware for alvor hærgede verdens it-systemer, er der stadig mere end en million enheder, der er sårbare over for den type angreb.

Selv om det berygtede malware-angreb WannaCry har været kendt i to år, så er en million computere verden over fortsat sårbare over for angrebet.

WannaCry inficerede hundredetusindvis af enheder i 150 lande i 2017, men er altså stadig i trussel for mange, der ikke har fået patchet deres enheder.

Det skriver Techcrunch på baggrund af en opgørelse fra søgeværktøjet Shodan.

Læs også: Så meget kostede WannaCry det britiske sundhedsvæsen

Antallet af sårbare enheder er størst i USA, hvor mere end 400.000 enheder sadig kan blive ramt af WannaCry.

Ifølge opgørelsen er der tilsyneladende også enheder i Danmark, der kan blive ramt.

WannaCry krypterer ofrenes filer og kræver en løsesum for igen at låse filerne op.

Det er en type angreb, der er kraftigt faldende, viser flere rapporter, der også peger på, at årsagen skyldes, at flere virksomheder nægter at betale løsesummen.

Sårbarheden, der gør det hele muligt, stammer fra NSA, men blev altså stjålet og udnyttet i 2017.

Læs også:

Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere