Artikel top billede

Industriens Fond klar med 100 millioner kroner til cybersikkerhed

Der er for få kompetente it-sikkerhedsfolk i små og mellemstore virksomheder, lyder det fra tidligere forsvarschef Tim Sloth Jørgensen, der skal være med til at investere 100 millioner kroner i forbedret.

Mange virksomheder er ikke skarpe nok på cybersikkerheden, og derfor vil Industrien Fond nu afsætte 100 millioner kroner til projekter, som skal forbedrer cybersikkerheden i små og mellemstore virksomheder.

Det skriver Berlingske.

Det skal blandt andet ske ved at øge virksomhedernes digitale kompetencer.

For ifølge tidligere forsvarschef Tim Sloth Jørgensen, der står i spidsen for indsatsen, er de største sikkerhedsudfordringer for de små og mellemstore virksomheder, at der mangler kompetente medarbejdere på området.

”Risikoen for, at de her typer virksomheder bliver ramt, er temmelig alvorlig, men selv små tiltag kan gøre en forskel. Derfor lægger vi også mange kræfter i at gøre gøre folk opmærksomme på alvoren og på at sige: Der er et problem, og sådan kan man gøre noget ved det,” siger Tim Sloth Jørgensen til Berlingske.

Ifølge Berlingske bliver tiltaget modtaget positivt af både forsvarsminister Claus Hjorth Frederiksen (V) og Socialdemokratiets it-ordfører Karin Gaardsted.

Læs også: Han uddanner fremtidens danske it-sikkerhedsfolk: "Der er jo et betydeligt rekrutteringsproblem i denne branche"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere