Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Iværksættere og revisorer bekymrede over digital post

Iværksætter og revisorer er bekymrede over udsigten til ny digital post.

Danske Revisorer og Dansk Iværksætter Forening er bekymrede over udsigten til mere administrativt bøvl og ressourcespild, når næste generation af digital post kommer, skriver Finans.

Det skyldes, at løsningen måske vil medføre, at der kommer to digitale postkasser frem for kun en enkelt.

Ifølge avisen skyldes det, at den kommende løsning meget vel vil indebære, at virksomheder skal modtage offentlig post på virk.dk, mens dokumenter fra banker, forsikringsselskaber og lignende skal leveres et andet sted.

“Bureaukrati og papirnusseri er i forvejen den største barriere for iværksættere, og det her vil bare skabe dobbelt så meget bøvl og ressourcespild for virksomhederne. Det virker som et tåbeligt tilbageskridt på teknologien,” siger Peter Kofler, bestyrelsesformand i Dansk Iværksætter Forening.

Det er e-Boks, der har den nuværende kontrakt, der samler alle dokumenter. Selskabet har netop fået forlænget ordren, da det store udbud om en ny løsning blev annulleret lige før jul.

Det kan du læse mere om her: Digitaliseringsstyrelsen nødt til at forlænge eBoks-kontrakt efter annullering af kæmpeudbud: Forsinkelse kommer til at koste 43 millioner kroner.

Læs også:

Advarselslamper tændt over næsten hver tredje af de nuværende statslige it-projekter: Se hvilke her

Digitaliseringsstyrelsen klar med kæmpe genudbud efter pludselig aflysning




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere