Artikel top billede

Google-chef afviser rygter om et kinesisk comeback

Flere end 100 hundrede Google-folk har arbejdet på hemmelig kinesiske søgeprojekt, men Google-chefen Sundar Pichai afviser, at virksomheden har planer om et comeback på det kinesiske marked.

Google har ikke i øjeblikket nogen planer om at lancere en ny søgemaskine i Kina

Det bedyrede virksomhedens administrerende direktør Sundar Pichai ifølge nyhedsbureauet Reuters under en høring i den amerikanske kongres tirsdag aften.

"Lige nu har vi ingen planer om at lancere en søgemaskine i Kina," sagde han under høringen, hvor han også sagde:

”Jeg har svært ved at forestille mig, at det ville være muligt at operere i Kina under den nuværende regering og samtidig leve op til universielle værdier som ytringsfrihed og privatlivsbeskyttelse.”

Læs også: Google forlod Kina under vilde protester: Nu vil søgegiganten tilbage på det kinesiske marked med censureret søgemaskine

Medie afslørede hemmeligt projekt

I 2010 forlod Google under stort ståhej det kinesiske marked med den begrundelse, at selskabet ikke ville finde sig i den omfattende kinesiske internet-censur.

Men i sommer afslørede mediet The Intercept dog, at Google arbejder på at udvikle en ny søgemaskine, der er specialbygget til det kinesiske markeds og dermed i stand til at bortfiltrere hjemmesider og søgetermer, som er uønsket af det kinesiske regime.

Selvom Sundar Pichai afviste, at Google skulle have aktuelle planer om at lancere en kinesisk søgemaskine, så bekræftede han dog rygterne om, at Google har arbejdet på at udvikle en kinesisk søgemaskine.

Ifølge Reuters oplyste Google-chefen, at virksomheden hele tiden undersøger mulighederne på det kinesiske søgemarked.

”Google har udviklet og undersøgt, hvordan en sådan søgemaskine skulle se ud. Vi har haft projektet undervejs i et stykke tid, og på et tidspunkt havde vi ifølge mine oplysninger mere end 100 personer, der arbejdede på det,” sagde Google-chefen.

Læs også: Google udelukker privacy-team fra udvikling af kinesisk søgemaskine: Ansatte forbereder strejke




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel