Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM køber open source-ikonet Red Hat - betaler 225 milliarder kroner for selskabet

IBM køber open source-ikonet Red Hat. IBM betaler 34 milliarder dollar for softwareselskabet.

IBM er på vej til at overtage softwareselskabet Red Hat, der gennem mange år har været et af de toneangivende open source-selskaber i verden.

De to selskaber har indgået aftale om, at IBM skal betale 34 milliarder dollar - næsten 225 milliarder kroner - for Red Hat, som parterne selv betegner som ‘verdens førende leverandør af cloud open source-software.’

Læs også: Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

De to selskaber har samarbejdet tæt i de seneste 20 år - blandt andet om at udvikle Linux til virksomheds-brug.

Resultaterne af samarbejder indgår i dag som centrale elementer i IBM’s hybrid cloud-forretning. Og det er denne bane, som de to selskaber vil fortsætte ud af efter opkøbet.

Red Hat og IBM skriver i denne meddelelse, at IBM’s opkøb ‘vil forandre cloud-landskabet totalt.’

Med opkøbet bliver IBM nemlig ‘verdens #1 hybrid cloud-leverandør,’ hedder det.

“IBM og Red Hat vil levere en open approach til cloud - inklusive hidtil uset sikkerhed og portasbilitet på tværs af mange cloud-løsninger,” skriver Red Hat.

IBM’s topchef, Ginni Rometty, mener, at opkøbet bliver en ‘game changer’ i hele cloud-markedet.

“Det kommer til at ændre alt i cloud-markedet. De fleste virksomheder er kun 20 procent henne ad vejen i deres cloud-rejse. De næste 80 procent handler om at frigøre ægte forretningsværdi og fremme vækst,” siger hun.

Red Hats mangeårige topchef, Jim Whitehurst, bliver siddende som topchef for Red Hat.

“Open source er det default valget, når det gælder moderne it-løsninger. Ved at slå os sammen med IBM, får vi større skala og flere ressourcer til at accellere udbredelsen af open source som fundament for den digitale transformation,” siger han.

Ifølge IBM vil der ikke blive pillet ved Red Hats fokus på open source og selskabets udviklings-model eller lignende, der baserer sig på dets mangeårige fokus på open source.

‘IBM og Red Hat vil også fortsætte med at bygge og forstærke Red Hats partnerskaber med blandt andre de store cloud-leverandører som Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba og andre ud over IBM Cloud,’ hedder det.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

Fra finsk hobby-projekt til big business: Sådan blev Linux skabt for 25 år siden




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren