Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

12 it-virksomheder godkendt til stor SKI-aftale til 720 millioner kroner

12 it-virksomheder er blevet godkendt til stor SKI-aftale om drift og co-location til det offentlige. Se hele listen her.

SKI har godkendt i alt 12 danske it-virksomheder som leverandører til rammeaftale 02.22, der dækker over to del-aftaler, nemlig it-drift og co-location.

De 12 virksomheder får dermed mulighed for at levere platformservices, serverdrift, infrastruktur- og netværksservices og lignende til de offentlige kunder, der er tilsluttet SKI.

SKI forventer at underskrive kontrakter med de 12 selskaber 1. november.

De kommer til at gælde i fire år. I alt skal de 12 virksomheder under aftalen dyste om 180 millioner kroner om året - i alt 720 millioner kroner.

De 12 virksomheder er ifølge SKI:

Delaftale 1. It-drift:

- Atea
- Cloudeon
- COMM2IG
- Cortex Consult
- Hostnordic
- IT Relation
- KMD
- Netcompany
- Proact Systems
- Progressive

Delaftale 2. Co-location

- Atea
- GlobalConnect
- Progressive
- Teracom.

Atea med på listen

Atea er dermed nu for alvor ved at være tilbage som offentlig leverandør, hvilket er helt afgørende for selskabets fremtid.

Selskabet er da også godt tilfreds og udsendte tirsdag i modsætning til de øvrige godkendte leverandører endda pressemeddelelse om godkendelsen til rammeaftalen.

Du kan læse mere om Ateas afhængighed af det offentlige her: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Listen over godkendte selskaber under rammeaftalen består af både store spillere som Atea, KMD og Netcompany samt en række mindre spillere, som altså får mulighed for at få en pæn bid af den offentlige it-kage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere