Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

OnePlus præsenterer nyt produkt: Vil nu sælge fjernsyn

Den kinesiske mobilproducent Oneplus udvider nu for første gang produktporteføljen med andet end mobiltelefoner. Selskabet vil nemlig til at sælge fjernsyn.

Kinesiske OnePlus er ikke længere kun en mobilproducent. Selskabet skriver nemlig i en pressemeddelelse, at man nu også vil begynde at sælge fjernsyn.

"Vores erfaring giver os en fordel i det nye segment, og vi glæder os til at udforske mulighederne for den helt forbundne brugeroplevelse, der kan forbedre folks hverdag," lyder det fra Oneplus' direktør, Pete Lau.

Selskabet har udmærket sig ved at sælge en af de billigste telefoner på markedet sammenlignet med konkurrenterne.

Læs også: Smugkig: Her er den nye OnePlus 6 – endnu en lovende, prisstærk mobilstjerne fra Kina

OnePlus fortæller ikke noget om prisen for det kommende fjernsyn, men hvis det nye produkt følger mobilprodukterne, kan brugerne måske se frem til billigere fjernsyns..

Selskabets debuttelefon, Oneplus One, kostede nemlig under halvdelen af hvad konkurrenterne fra Samsung, HTC, Sony og LG solgte deres toptelefoner for.

Læs også: Årets mest hypede Androidtelefon kan nu købes - men kun i én time

Gode salgstal for smartphones

Selskabet har ellers ikke haft problemer på smartphone-markedet.

Den nyeste mobilmodel solgte nemlig en million enheder på bare 22 dage. Det er tre gange hurtigere end den forrige model.

Det er dog stadig ikke salgstal, der kan sammenligne sig med konkurrenterne hos Apple og Samsung.

Læs også: Mobilproducenten OnePlus sælger smartphones tre gange hurtigere end sidste år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer