Artikel top billede

Atea-sagen fortsætter i landsretten: Fem af de otte dømte har nu anket dommen

Fem af de i alt otte dømte i den store Atea-bestikkelsessag anker til landsretten, mens tre af de dømte accepterer dommen. To af dem skal nu i fængsel.

Den store Atea-bestikkelsessag er ikke slut endnu. Det ligger fast, efter fristen for at anke de domme, der for to uger siden blev afsagt i Retten i Glostrup, udløb ved midnat.

Tre af de i alt otte dømte har nemlig valgt at acceptere byrettens dom, mens de resterende fem har anket dommen til Østre Landsret, hvor sagen nu skal behandles.

Fire af de tiltalte ankede umiddelbart efter domsafsigelsen i Retten i Glostrup.

Det drejer sig om:

- Tidligere CEO i Atea, Claus Hougesen, der i byretten fik 10 måneders fængsel - heraf tre måneder ubetinget,

- Tidligere CEO i Atea, Peter Hillingsøe Trans, der i byretten fik otte måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

- Tidligere it-direktør i Region Sjælland, Michael Mølkær Nielsen, der i byretten fik 40 dages betinget fængsel.

- Tidligere it-driftschef i Region Sjælland, Rene Clausen, der i byretten fik halvandet års ubetinget fængsel.

- Atea fik som selskab i byretten en bøde på 10 millioner kroner for sin rolle i sagen.

Efter et par dages betænkningstid accepterede selskabet dommen og vil nu betale bøden.

Det kan du læse mere om her: Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

Op til ankefristens udløb traf de resterende hovedpersoner i sagen så deres beslutning.

Tidligere salgschef i Atea, Per Juul Andersen, meddelte onsdag til Computerworld, at han ankede byrettens dom på et års ubetinget fængsel.

Samtidig meddelte tidligere salgsdirektør i Atea, Carsten Viggo Willum Ritzau, han ikke ankede dommen på otte måneders fængsel, hvoraf de tre måneder skal afsones.

Det samme gælder tidligere koncern it-chef i Region Sjælland, Michael Steen Hansen, der i byretten blev idømt 10 måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

Han har netop via sin advokat meddelt til Computerworld, at han accepterer dommen.

Det kan du læse mere om her: Atea-sagen: Tidligere koncern-it-chef i Region Sjælland accepterer fængselsstraf

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår sagen skal for Østre Landsret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren