Artikel top billede

Foto: Falck

Falck sparkede kendt CIO ud i december: Her er afløseren

Falck har efter et halvt års søgen fundet afløseren for Torben Ruberg. Selskabets nye CIO kommer fra Widex, men har flere tunge CIO-poster på CV'et.

Falck valgte i december 2017 at skille sig med Torben Ruberg, der har været i virksomheden siden 2000 og været CIO siden 2004.

Det kan du læse mere om her: Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Et halvt år senere har Falck nu fundet Torben Rubergs afløser.

1. juli overtager Bo Bendsen, der kommer fra en stilling som CIO hos høreappratsproducenten Widex, posten som Falcks nye CIO.

Det bekræfter Falck.

"Jeg kommer til Falck i en spændende tid i virksomhedens historie. IT kommer til spille en vigtig rolle, når Falck skal integreres til én samlet virksomhed, og vi skal stille digitale platforme til rådighed for at støtte det høje serviceniveau, som Falcks kunder og partnere forventer af en global spiller. Jeg glæder mig til at blive en del af teamet hos Falck og til at lede virksomhedens IT-transformation," siger Bo Bendsen i en meddelelse fra Falck.

Udover stillingen som CIO hos Widex, har Bo Bendsen også arbejdet som CIO hos Leo Pharma og Københavns Universitet.

Derudover har han også direktøstillinger hos Novo og NNIT bag sig.

Afløser Årets CIO fra 2015

Og det bliver et par store sko, som Bo Bendsen skal fylde ud.

Torben Ruberg blev i 2015 kåret som Årets CIO af Computerworld.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

"Bo har stor erfaring med at lede globale it-transformationer i store danske organisationer. Falck er startet på rejsen med at tilpasse sin it-struktur til at være en global organisation og blive klar til at møde fremtidens forretningskrav, og jeg ser frem til at arbejde med Bo, når vi fortsætter denne rejse," lyder det i en meddelelse fra Falck Groups finansdirektør, Tor Magne Lønnum.

I marts 2017 ansatte Falck en ny administrerende direktør i Jakob Riis, og han ønskede altså ikke at have Torben Ruberg med særligt længe.

"Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," sagde Torben Ruberg til Computerworld i december, inden han fortsatte:

"Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen."

De nye øjne er nu fundet hos Bo Bendsen.

Torben Ruberg har sidenhen fået nyt job som CIO hos Maersk Tankers.

Det kan du læse mere om her: Mindre end seks måneder efter sit exit fra Falck: Tidligere Årets CIO lander topjob




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere