Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Eksperter: TDC's nye ejere risikerer at bryde loven

TDC's kommende ejer har planer om at dele infrastruktur med fiberselskaberne, men det kan vise sig at være i strid med loven, mener flere eksperter.

Flere eksperter mener, at konsortiet bag TDC risikerer at komme i konflikt med loven, hvis det gennemfører de planer, som der indtil videre er blevet meldt ud.

Det skriver Børsen.

Det konsortium der har budt på TDC lægger op til at skabe en infrastruktur, der deles med fiberselskaberne.

Men ifølge eksperterne risikerer sådan et samarbejde om deling af infrastruktur at få kartel-lignende karakter, og vil derfor kræve en række regulatorisk sværdslag, før det kan gennemføres.

"Det kommer an på, hvad der står i aftalerne. Men hvis det kan bevises, at der er tale om markedsdeling, så mener jeg, det vil være ulovligt," siger Niels Rytter, der er tidligere kontorchef i Konkurrencestyrelsen og i det driver virksomhed Konkurrencerådgivning.dk, til Børsen.

Samme melding kommer ifølge fra aktieanalytikeren Peter Kurt Nielsen og teleanalytikeren John Strand.

Børsen har forsøgt at få kommentar fra pensionsselskabet PFA's direktør Allan Pollack, der er talsmand for virksomhederne bag buddet på TDC. Men PFA oplyser til Børsen, at virksomheden ikke har yderligere at tilføje.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere