Artikel top billede

TDC-direktør Pernille Erenbjerg står til at tjene 3,8 millioner kroner på salget af TDC

TDC-direktør Pernille Erenbjerg står til at lande en gevinst på 3,8 millioner kroner på salget af TDC til en række pensionskasser.

TDC’s topchef, Pernille Erenbjerg, står til at lande en gevinst på 3,8 millioner kroner, hvis salget af TDC går igennem til den pris, som et konsortie bestående af pensionskasserne ATP, PKA og ATP samt den australske kapitalfond Macquarie har budt på selskabet.

Pensionskasserne hævede mandag deres bud på TDC til 50,25 kroner per aktie, hvilket svarer til en samlet pris på godt 40 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG ryger i vasken

Ifølge Ritzau står den samlede TDC-direktion til at lande en gevinst på 16 millioner kroner, hvis tilbuddet ender i handel. Det kræver, at to tredjedele af aktiekapitalen siger ja til tilbuddet.

Heraf står Pernille Erenbjerg til at lande de 3,8 millioner sammenlignet med gennemsnitskursen over de seneste tre måneder.

I TDC-direktionen står chefen for den norske forretning, Gunnar Evensen, til at lande den største gevinst. HansTDC-aktier er nemlig steget med ni millioner kroner.

Bestyrelsesformand Pierre Danon lander godt 1,1 million kroner, mens de øvrige direktører får en gevinst på under en million kroner.

Pernille Erenbjerg er i forvejen blandt de højest lønnede topchefer i Danmark. Hun landede i 2015 en årsløn på 16,6 millioner kroner.

Læs også: Fra revisor til topdirektør med 8.500 medarbejdere: Sådan blev Pernille Erenbjerg koncernchef i TDC




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere