Artikel top billede

Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Nu sker det: Titusindvis af Plenti-kunder tvinges til at skifte mobilnetværk

Om kort tid rykkes alle Plenti-kunderne fra 3’s netværk til TDC’s netværk. Dermed bliver Plenti-kunderne for alvor TDC-kunder.

De 83.000 mobilkunder, som TDC Group overtog med købet af Plenti, har hidtil anvendt 3’s netværk, men det er snart helt slut.

TDC Group oplyser, at Plenti-kunderne om kort tid vil være overført til TDC’s eget netværk.

“De nuværende Plenti-kunder bliver flyttet over på TDC Groups mobilnet i løbet af december,” skriver selskabet i en pressemeddelse.

Kun lidt mere end to måneder efter, at det blev meddelt, at TDC Group købte Plenti for 74 millioner kroner, har Plenti-stifter Peter Mægbæk samtidig netop annonceret, at han forlader Plenti.

Læs mere om det her: Plenti-stifter Peter Mægbæk færdig som tele-topchef - forlader selskabet

Det bliver i stedet 42-årige Claus Wamsler-Nielsen, der fremover skal stå i spidsen for Plenti. Han kommer fra en stilling hos firmaet Subscrybe og har forinden arbejdet 13 år hos Telmore, oplyser TDC Group.

“Vi skal fortsat knokle for, at vores kunder oplever den bedste kundeservice og de bedste produkter. Den første store opgave forude bliver at flytte vores kunder over på TDC-mobilnettet, så de får den allerbedste oplevelse, når de bruger deres mobil,” udtaler Claus Wamsler-Nielsen.

Claus Wamsler-Nielsen tiltræder som administrerende direktør 17. november.

Læs også:

Plenti-direktør skrev salgspapirer under klokken 07:20 i morges: "Der har været mange scenarier på bordet"

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer