Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Apple og Facebook løber fra skatte-regningen: Danmark går glip af fem milliarder kroner om året

Forskere vurderer, at luskede selskabskonstruktioner hos blandt andet Apple og Facebook koster den danske stat fem milliarder kroner om året i tabte skatteindtægter.

Selskaber som Apple og Facebooks brug af skattely betyder, at Danmark går glip af skatteindtægter for fem milliarder kroner om året.

Det skriver Politiken.

Betaling for danske Facebook-annoncer ryger ifølge lækkede dokumenter fra advokatfirmaerne Appleby og Asiaciti direkte videre til et selskab i Irland, hvorfra de igen sendes videre til et skattely i Caymanøerne.

Facebooks pengetank i det Caribiske Hav er vokset med 50 milliarder kroner alene i de første ni måneder af 2017.

Apple, der netop har lanceret en mobiltelefon til mere end 9.000 kroner, benytter sig ifølge de lækkede dokumenter af en lignende konstruktion.

Apple har siden 2005 blot betalt mellem 1,24 og 6,17 procent i skat af sit overskud uden for USA, og den amerikanske teknologigigant har i årevis nydt godt af en lukrativ skatteaftale med Irland.

Læs også: Margrethe Vestager uddeler kæmpe skattesmæk til Amazon - skal betale milliardbeløb tilbage

Da Irland ændrede sin skattelovgivning i 2015, reagerede Apple ved blandt andet at flytte datterselskabet Apple Operations International i skattely på øen Jersey.

»De store multinationale it-virksomheder har i princippet hjemme overalt, så reelt kunne de alle sige, at de hører hjemme på Bermuda, hvor skatteprocenten er 0«, siger ph.d.-stipendiat Ludvig Wier fra Københavns Universitet.

Sammen med flere andre forskere vurderer han, at skattely koster Danmark fem milliarder kroner om året.

Både Frankrig og Tyskland har talt for at opkræve skat af internationale virksomheders indtægter i hvert enkelt land, men det har den danske skatteminister Karsten Lauritzen (V) afvist af frygt for, at virksomhederne forlader EU.

Læs også: 

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Irland slår sig i tøjret: Vil ikke være med til at opkræve skatte-milliarder fra Apple




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren