Telmore tester markedet for IP-telefoni

TDC's discountselskab Telmore mener at have gode forudsætninger for at få succes med IP-telefoni. Men først vil direktøren sikre sig, at kunderne er interesserede i produktet.

TDC's discountselskab Telmore er i gang med at finde ud af, hvad kundernes holdning til IP-telefoni er.

Telmores direktør, Allan Christiansen, mener, at selskabet står i en fantastisk position til at få succes med IP-telefoni, hvor en række helt nye spillere lige nu er på vej fremover isen.

Før TDC-koncernen sender sit discountselskab ud på IP-markedet, skal kunderne dog være klar til at tale over deres bredbåndsforbindelser.

Gennemfører undersøgelse

Derfor gennemfører Telmore i øjeblikket en spørgeskema-undersøgelse, hvor kunderne skal fortælle om deres viden til og interesse for en lang række parametre i forhold til IP-telefoni.

- Vi får en temperaturmåling, der fortæller, hvor vores kunder er henne i forhold til IP-telefoni, forklarer Allan Christiansen.

Telmore-direktøren fremhæver, at selskabet har næsten en halv million kunder, som er vant til at handle på internet. Halvdelen af dem benytter de bredbåndslinier, som er nødvendige, hvis IP-telefoni skal virke.

- Desuden er lave priser en del af vores koncept, fremhæver Allan Christiansen.

Netop de lave priser er afgørende for IP-telefon-kunderne, der benytter datalinierne til at slippe ud af kløerne på deres fastnetselskab, herhjemme fortrinsvis Telmore-ejeren TDC.

- Telmore er kendt for sin enkelthed, og vi skal kun tilføre den kompleksitet, som IP-telefoni giver til vores koncept, hvis der er et massemarked. Hvis IP-telefoni kun er for en niche, så er det ikke Telmores marked, siger Allan Christiansen.

Han afviser, at han allerede har regnet på omkostningerne til IP-telefoni og derfor har en forretningsmodel liggende i skuffen, hvis kunderne viser interesse for projektet.

- Teknologisk er der intet til hinder for at lancere IP-telefoni, men vi har ikke kigget på omkostningerne endnu, siger Allan Christiansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere