Artikel top billede Ikon

(Foto: scyther5 / scyther5)

WannaCry kunne være undgået: NSA overvejede at stoppe Windows-exploit for fem år siden

NSA overvejede for fem år siden at oplyse Microsoft om EternalBlue-exploitet af frygt for, at det ville komme i forkerte hænder. Havde man gjort det, havde WannaCry været undgået.

NSA-ansatte var allerede for fem år siden nervøse for, hvad der ville ske, hvis exploitet EternalBlue, der har muliggjort det enorme WannaCry-angreb, kom i hænderne på ondsindede hackere.

Internt i efterretningstjenesten overvejede man dengang at oplyse Microsoft om sårbarheden, så der kunne udsendes en patch.

NSA endte dog med at holde EternalBlue for sig selv, indtil det blev stjålet af hackergruppen Shadow Brokers sammen med en række andre Windows-exploits, der kort efter blev lækket på internettet 17.april i år.

NSA advarede Microsoft om exploitet kort inden lækket, og der blev udsendt en patch i marts måned.

Men det var for sent.

Det tager som bekendt en rum tid, før en sikkerhedsopdatering er rullet ud til alle Windows-brugere, og hackere var allerede klar til at udnytte sårbarheden i form af WannaCry.

For effektivt til at stoppe

Tidligere NSA-ansatte fortæller til The Washington Post, at man fra start godt vidste, at EternalBlue ville skabe kaos, hvis det blev stjålet.

Men det var simpelthen var for effektivt et spionage-værktøj til, at efterretningstjenesten ville give det fra sig frivilligt, og ifølge en NSA-ansat var hacking med EternalBlue utrolig let.

"Det var som at skyde fisk i en tønde," siger den tidligere NSA-medarbejder til Washington Post.

Microsoft har siden kritiseret NSA i skarpe vendinger for ikke at oplyse om EternalBlue tidligere, og chefjurist Brad Smith har offentligt bebrejdet NSA for WannaCry-angrebet.

WannaCry-ransomwaren har inficeret mere end 200.000 windows-computere i over 150 lande.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere








Læses lige nu