Artikel top billede

Mobile løsninger ændrer karakter: Nye teknologier får traditionelle apps til at glide i baggrunden

Vores interaktion med de mobile enheder vil over de kommende år ændre karakter, efterhånden som vi bevæger os ind i post-app-æraen.

Kunstig intelligens, bots, stemme-assistenter og allestedsnærværende cloud services.

Disse teknologiske tendenser vil i de kommende år bringe os ind i det, der kan betegnes som post-app-æraen.

Sådan lyder budskabet i en ny udtalelse fra analysefirmaet Gartner, der mener, at CIO'er og it-ledere skal indrette sig efter, at mobility er "business as usual", og at vi nu så småt bevæger os ind i en ny æra med allestedsnærværende services.

"Når brugerne konstant er på udkig efter nye og spændende app-oplevelser, vil vigtigheden af, at apps leverer services, svinde ind, og virtual personal assistants (VPA) og bots vil vinde frem og erstatte nogle af de funktioner, som apps udfører i dag," udtaler Gartner-analytiker David Willis.

"Alternative tilgange til at levere interaktion og services vil vinde frem, og kode vil rykke fra traditionelle mobile enheder til skyen."

Det kan du vente dig

Gartner hæfter sig ved, at de mobile enheder - bærbare computere, tablets, smartphones og wearables - i dag er til stede overalt i virksomhederne, og at det betyder, at man genopfinder måden, mennesker interagerer og arbejder på.

Læs også: Nu kommer stemme-assistenterne buldrende: Apples Siri, Googles Now og Microsofts Cortana rykker ind i virksomhederne

I øjeblikket sker det i høj grad via apps på mobile enheder, men Gartner mener, at vi nu skal forberede os på post-app-æraen.

Det handler grundlæggende om, at app-interfacet vil glide i baggrunden, når vi får nye måder at interagere med maskiner og mennesker på - eksempelvis via kunstig intelligens, bots, stemme-asistenter og andet, der er integreret i apps og mobile enheder.

Flere spillere i industrien udvikler i dag disse platforme og tilhørende API'er, som andre udviklere kan anvende.

"Apps er ikke på vej væk, og kode forsvinder ikke. Post-app-æraen betyder, at der vil være mere data og kode i skyen og mindre på enheden, takket være den fortsatte forbedring af mobilnetværkenes performance," skriver Gartner.  

"Post-app-æraen vil være en udviklingsproces fra 2020 og frem," forklarer David Willis fra Gartner.

"Den er dog allerede begyndt, og organisationer skal forberede sig på den ved at være agile og taktiske, forberede sig på nye kompetencer, vurdere de nye muligheder, der skabes i post-app-æraen og udvikle en digital forretningsstrategi, der integrerer mange forskellige teknologier."

Læs også:

Nu kommer stemme-assistenterne buldrende: Apples Siri, Googles Now og Microsofts Cortana rykker ind i virksomhederne

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Browser-ekspert: Derfor vil apps aldrig kunne erstatte browseren




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer