Nyt alvorligt sikkerhedshul i Windows 2000

Microsoft har endnu engang måtte indrømme, at der er fejl i Windows 2000 til servere.

indhold

På grund af en ukontrolleret buffer i Microsofts udvidelse til ISAPI (Internet Services Application Programming Interface), kan en hacker sende særlige data til enhver server, der kører Windows 2000 og IIS 5.0, og derved skabe buffer overflow. Derefter kan hackeren få et af sine egne programmer til at køre på serveren og få fuld kontrol over systemet gennem ISAPI.

Fejlen blev fundet af virksomheden eEye Digital Security, som sælger sikkerhedsprodukter. Sikkehedshullet findes i alle tre versioner af Windows 2000, nemlig Windows 2000 server, Windows 2000 Advanced server og Windows 2000 Datacenter, da udvidelsen til ISAPI som standard bliver installeret på alle servere med Windows 2000.

Dette er en meget alvorlig fejl, da hackeren kan udnytte sikkerhedshullet meget let. Der skal bare være internetadgang til dokumenter på den pågældende server, og port 80 (HTTP) eller port 443 (HTTPS) skal være åben, førend sikkerhedshullet kan udnyttes. Dog er det kun de servere, som har gjort det muligt at bruge funktionen "Internet Printing", der er sårbare. Microsoft har lavet en rettelse som kan downloades fra deres site.

I de sidste par måneder er der blevet fundet mange alvorlige sikkerhedshuller i Microsofts produkter, og det har ikke mindst gået ud over IIS-delen af Windows 2000.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere