Artikel top billede

FBI-chef advarer: Du bør altid sætte tape over dit webcam

At komme tape over sit webkamera svarer til at låse sin hoveddør, mener chefen for det amerikanske forbundspoliti FBI.

Du bør altid sætte tape over webkameraet på din computer, mener James Comey, der er den øverste chef for det amerikanske forbundspoliti FBI.

Det fortalte han ifølge erhvervsmediet Business Insider, da han tidligere på ugen blev interviewet på scenen til en konference hos den amerikanske tænketank Center for Strategic and International Studies.

Det er ikke første gang, at James Comey har omtalt brugen af tape på sin computer. Under konferencen blev han derfor spurgt, om det er noget, som han stadigvæk gør.

"Ja for pokker. Ja for pokker," svarede han og uddybede:

"Det er ikke skørt, at chefen for FBI går op i sin personlige sikkerhed. Jeg mener, at folk bør tage ansvar for deres egen tryghed og sikkerhed, og her findes der en del fornuftige tiltag, som man bør benytte sig af. Dette er et af dem," siger han.

Som at låse døren

I interviewet til konferencen sammenligner James Comey det at putte tape på sit webcam med at låse sin bil og sin hoveddør eller have en alarm installeret i sit hjem.

James Comey er kendt for at være kritisk overfor kryptering og folk der ønsker, hvad han omtaler som "absolut privacy". Eksempelvis gik han forrest i kampen for, at Apple burde oplåse en krypteret iPhone, der har tilhørt den formodede terrorist Syad Rizwan Farook.

Derfor blev han tidligere på året beskyldt for at være en hykler, da han indrømmede, at han havde tape over sit webkamera.

Dengang fortalte han:

"Jeg kommer et stykke tape over webkameraet, fordi jeg på et tidspunkt så, at en der er klogere, end jeg er, gjorde det," sagde han.

James Comey er langt fra den eneste indflydelsesrige person, der sætter tape over webkameraet på sin computer.

Tidligere lagde Facebook-stifteren Mark Zuckerberg et billede på sociale medier, hvor hans Macbook Pro i baggrunden var synlig. Her kunne vi se, at han både havde tape over webcam på computeren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren