Artikel top billede

Stor opgørelse over danskernes hastigheder: Er du en taber eller vinder på bredbåndsmarkedet?

Spritny opgørelse viser udviklingen i danskernes bredbåndshastigheder, der bare stiger og stiger. Nyder du godt af udviklingen, eller er du ikke inviteret med til bredbånds-festen?

Bredbånds-abonnementer med en downloadhastighed på mindst 100 Mbit/s boomer i øjeblikket.

Det viser Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for andet halvår 2015 (PDF).

Her fremgår det, at det totale antal bredbåndsabonnementer i Danmark fra slutningen af 2014 til slutningen af 2015 er steget med 3,1 procent til 3.652.000.

Heraf er 47,1 procent af de 109.000 nye bredbåndsabonnementer til mobilt bredbånd, mens resten er fastnet bredbåndsabonnementer.

Det er først og fremmest de hurtigste bredbåndsforbindelser, der boomer i øjeblikket, når vi ser på de faste forbindelser.

"Den højeste relative stigning har antallet af bredbåndsabonnementer med downstreamhastigheder på mindst 100 Mbit/s, som med en vækst på 249,8 procent mere end tredobles fra slutningen af 2014 og et år frem."

"Andelen af det samlede antal fastnet bredbåndsabonnementer med mindst 100 Mbit/s er således vokset fra 3,2 til 10,8 procent," skriver Energistyrelsen.

Læs også: Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Mens det altså nu er hver 10. danske bredbåndsabonnement, der har en hastighed på 100 Mbit/s i download, er abonnementer med mindst 50 Mbit/s i download samtidig mere end fordoblet i løbet af 2015.

Dermed er andelen af abonnementer med mindst 50 Mbit/s nu på 36 procent.

Som tallene viser, er der dog også rigtig mange danskere, der har langt lavere bredbånds-hastigheder.

En del har det formenltig fint med den situation, mens andre ønsker mere fart på internet-forbindelsen, men af den ene eller den anden årsag ikke kan få det.

Downloadhastighederne er fortsat markant hurtigere en upload-hastighederne, kan man se i Energistyrelsens statistik.

Kun 19,6 procent af bredbånds-abonnementerne har en upload-hastighed på mindst 30 Mbit/s, mens 10-30 Mbit/s og 2-10 Mbit/s er de mest almindelige uploadhastigheder i dag.

Energistyrelsens nye telestastistik viser også, at antallet af xDSL-abonnementer gik tilbage med 2,6 procent fra 2014 til 2015.

Fibernet-løsningerne steg med 13,5 procent, og kabel-tv-bredbåndsløsningerne voksede også med 4,3 procent.

Læs også:

Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Derfor kan Hiper holde fiber-priserne i bund: Rivalen TDC tvinges til at betale

Vild dansk netværks-test: TDC opnår hastighed på 1 Gbps på mobilnettet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere