Artikel top billede

Danske virksomheder holder igen med it: It-løsningerne er alt for dyre

Prisen er den største barriere, når det kommer til at tage nye it-løsninger i brug i danske virksomheder. Se de øvrige barrierer her.

It-løsningerne er for dyre.

Det er den primære barriere for danske virksomheders anvendelse af it.

Sådan lyder konklusionen i Danmarks Statistiks årlige rapport om it-anvendelse i virksomheder, der netop er udkommet her (PDF)

Undersøgelsen er baseret på besvarelser fra it-ansvarlige i 3.975 private virksomheder, der har mindst 10 ansatte.

Respondenterne har blandt andet forholdt sig til, hvilke barrierer der er for anvendelse af it.

"Prisen er for høj"

Her er den mest dominerende barriere, at "pris på relevante it-løsninger er for høj."

Dette udsagn mener 30 procent har "nogen betydning," mens 16 procent svarer, at det har "stor betydning."

Læs også: Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

Nummer to på listen over barrierer er ifølge Danmarks Statistik, at virksomhederne mangler tid og ressourcer.

Derefter kommer, at medarbejderne mangler kompetencer til it-forretningsudvikling, at der mangler it-brugerkompetencer, og at der mangler it-løsninger, der matcher behovet.

"Særligt to forhold går igen, når man spørger virksomhederne om, hvilke barrierer der er for deres it-anvendelse. Næsten hver anden virksomhed peger på, at for høj en pris for de relevante it-løsninger er af nogen eller stor betydning, og næsten lige så mange nævner manglende tid eller ressourcer," skriver Danmarks Statistik i rapporten.

Forskel på store og små

Rapporten viser dog også, at der er en markant forskel på it-anvendelsen i danske virksomheder.

"Større virksomheder har generelt flere former for it-anvendelse end de mindre," lyder det blandt andet.

Danmarks Statistik forklarer, at det er 50 procent af virksomhederne med mindst 50 ansatte, der har en internetforbindelse på mindst 100 Mbit/sekund mod 21 procent af de mindre virksomheder, og at 32 procent af de større virksomheder er aktive på mindst to typer sociale medier mod 17 procent af virksomhederne med 10-49 ansatte.

"Det samme mønster tegner sig for de andre former for it-anvendelse, med størst forskel hvad angår beskæftigelsen af it-specialister og brugen af datadeling, og med mindre forskel med hensyn til brugen af cloud computing og introduktionen af nye maskiner eller udstyr med it inden for de seneste to år," lyder det i rapporten.

Læs også:

Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel