Artikel top billede

4G-samtaler i Danmark: Her er teleselskabernes tidsplaner for VoLTE

Telenor åbner i dag for Voice over LTE, VoLTE, for de første kunder. Se tidsplanen for lancering af 4G-samtaler hos TDC, Telia og 3 her.

Som Computerworld kunne fortælle mandag morgen, åbner Telenor i dag som det første danske teleselskab for Voice over LTE, også kaldes VoLTE, hvor samtalen afvikles over 4G-dataforbindelsen.

VoLTE betyder blandt andet, at selve lydkvaliteten ved samtaler får et nøk i vejret - læs mere om alle fordelene her.

VoLTE bliver fremtidens måde at tale i telefon på, og samtidig muliggør det også WiFi Calling, så du kan få bedre mobildækning indendørs, fordi der kan skiftes automatisk imellem 4G-nettet og det lokale WiFi-netværk.

Det er dog ikke kun Telenor, der nu er klar til at åbne for VoLTE, selvom det altså bliver der, de første kunder får muligheden for 4G-samtaler.

Her er planerne hos TDC, 3 og Telia

Hos TDC lyder meldingen: "Vi er allerede klar med et fuld funktionelt VoLTE med overgang til 2G og 3G."

TDC tilføjer dog samtidig:

"Vi tester i øjeblikket devices og håber, at mobilproducenterne er klar til at understøtte vores net i løbet af første kvartal 2016."

"De smartphones, som kører VoLTE på vores net i øjeblikket, benytter en software, der ikke er bredt eller kommerciel tilgængelig."

Læs også: Nu kommer VoLTE og WiFi Calling til Danmark

Teleselskabet 3 oplyser til Computerworld, at selskabet "sigter mod at gå i luften med VoLTE i starten af Q3 2016."

Hos Telia, der deler netværk med Telenor, er meldingen, at platformen, der muliggør VoLTE, IMS (IP Multimedia Subsystem), stadig testes hos hovedkoncernen TeliaSonera - og Telia oplyser altså ikke en konkret tidsplan for en kommerciel lancering.

Kun for bestemte smartphones

Selvom Telenor i dag åbner for VoLTE, betyder det ikke, at alle kunder fra starten kan udnytte de nye muligheder.

Det skyldes, at hardwareproducenterne skal rulle en softwareopdatering ud på smartphonen, før VoLTE kan anvendes på det specifikke netværk.

Telenors VoLTE kan i første omgang derfor kun benyttes af kunder, der har en Samsung Galaxy S6 eller S6 Edge.

Læs også:

Nu kommer VoLTE og WiFi Calling til Danmark - første teleselskab klar med 4G-samtaler




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere