Artikel top billede

Teleselskaberne lover: Du får bedre mobil-samtalekvalitet i 2015

Flere teleselskaber i Danmark sparker samtale-teknologien Voice over LTE (VoLTE) ud til sine kunder i 2015. Læs her, hvad du kan forvente med VoLTE-udrulningerne.

I 2015 introducerer flere teleselskaber mobilteknologien VoLTE, der er en forkortelse for voice over LTE - eller slet og ret: taleopkald på 4G.

Med introduktionen af VoLTE lover teleselskaberne blandt andet, at lydkvaliteten i samtaler bliver markant bedre.

Derudover kommer der også en række nye services på toppen af den nye teknologi, der i sagens natur er målrettet enheder med indbygget 4G/LTE.

Siden i sommers har eksempelvis Telenor sammen med Nokia Networks testet VoLTE i Nokias laboratorier med henblik på at få sendt teknologien ud til kunderne i første halvår af 2015.

"Den høje lydkvalitet og hurtige opkaldstider skal være i helt orden, og vi øver os i laboratoriet, indtil det er helt på plads," forklarer teknisk direktør hos Telenor i Danmark, Kim Krogh Andersen, til Computerworld.

Prisen er ukendt

Kim Krogh Andersen fortæller at dropraterne (andel af mistede opkald) på kombinationen af 2G og 3G i Telenors netværk i dag ligger under 0,5 procent.

Med VoLTE skal andelen af gennemførte opkald som minimum også ligge på 99,5 procent.

"Indtil lanceringen af VoLTE vil 3G være det bedste net at gennemføre voice-kald på. Vores kvalitetskrav til VoLTE er samme niveau eller bedre," lyder det fra Telenors tekniske direktør.

Hvordan VoLTE skal markedsføres, og hvor meget det skal koste, har Telenor endnu ikke lagt sig fast på.

Noget kunne dog tyde på, at når Telenor investerer et tocifret millionbeløb på at få VoLTE ud til kunderne som en del af sit kernenetværk, så er det også en service, der skal betales for.

"Vi skal naturligvis give kunderne en god oplevelse og os selv en god forretning. Sådan vil det jo altid være," siger Kim Krogh Andersen.

På trods af Telenors fællesnetværk med Telia og de to selskabers kommende fusion i Danmark, når og hvis konkurrencemyndighederne godkender sammenlægningen, vil VoLTE hos Telenor indtil videre være et rent Telenor-produkt.

Flere 4G-services

Også Danmarks indtil videre største mobilselskab TDC sparker VoLTE ud i sit netværk i 2015 - formentligt i andet halvår.

TDC oplyser til Computerworld, at lanceringstidspunkten dels afhænger af TDC's testresultater, dels af hvor mange TDC-kunder, der rent faktisk har 4G-enheder til udnyttelse af VoLTE mellem hænderne.

VoLTE vil formentlig i første omgang være rettet mod erhvervslivet som en naturlig forlængelse af HD Voice. Services som konferenceopkald på smartphonen og videokonference på iPads vil sandsynligvis blive nogle af de første TDC-services med VoLTE.

TDC fremhæver udover de højere datamængder på de mobile enheder, at VoLTE gør brug af prioriterede datakald.

Det betyder, at der i netværket bliver reserveret plads til eksempelvis dit VoLTE-videoopkald, hvilket er en ganske anden tilgang end en tilfældig chattjeneste, der typisk er en del af hele din maskines datastrømme.

Indtil videre er VoLTE-teknologien med op til tre gange så meget datakapacitet som 3G dog endnu i sin vorden i Danmark.

Flere asiatiske teleselskaber som eksempelvis China Mobile har introduceret teknologien, som dog endnu ikke er rullet ud til alle selskabets godt 600 millioner kunder. 

Læs også:
Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret




IT-JOB

Unik System Design A/S

Erfaren scrum master

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere