Artikel top billede

It-boss vil have gigantfusion: Disse tre firmaer skal med

Bestyrelsesformanden for dansk it-firma med milliardomsætning vil fusionere med to andre giganter. Lad os "drikke kaffe og danse", lyder invitationen.

Bestyrelsesformand John Lundsgaard fra it-giganten SDC vil fusionere SDC med BEC og Bankdata.

Jo før, jo bedre, lyder det, ifølge Finanswatch.

Formanden vil "både drikke kaffe og danse", som han formulerer det.

Baggrunden for tanken er, at landets pengeinstitutter kan mærke, at den øgede regulering koster, fordi kravene til it-systemerne stiger tilsvarende.

"Vi bruger alle i dag flere ressourcer rent it-mæssigt på sektor/lovkrav. Det kan vi gøre smartere, nemlig ved at bruge pengene på at udvikle og drive ét system frem for tre. Så vi burde sætte os ned i den her sektor og få lagt de tre centraler sammen," udtaler SDC-formanden.

Hvis det bliver en realitet, så vil der vitterligt være tale om en gigant fusion.

Ifølge de seneste aflagte regnskabstal for de tre firmaer havde de tre firmaer tilsammen en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

De har tilsammen over 1.500 ansatte.

Til daglig er John Lundsgaard i øvrigt også direktør for Spar Nord.

Nyt beslutsomt forsøg

I 2011 måtte SDC og BEC opgive en fusion. Regningen for fusionen viste sig at blive alt for stor.

Men John Lundsgaard forklarer, at det handler om at sætte sig ned igen og at vælge en mere "beslutsom vej".

Den mislykkede fusion var udtryk for, at man ville finde det muliges kunst og tage det bedste fra de forskellige verdener, men udgangspunktet skal ifølge John Lundsgaard være, at man skal ville fusionen, og nogen skal sidde for bordenden.

"Som formand for SDC vil jeg både drikke kaffe og danse. Er det ikke sådan, man siger, at man vil i den her sektor, hvis man er åben overfor både fusioner og opkøb. Så jeg er klar på både kaffe og drinks - eller dansegulvet om du vil," udtaler han til Finanswatch.

John Lundsgaard afviser i øvrigt, at fusionstanken hænger sammen med, at Den Jyske Sparekasse netop har valgt at droppe SDC til fordel for BEC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere