Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kommuner frygter prisstigninger efter KMD-opkøb af rival

Landets kommuner frygter prisstigninger i kølvandet på KMD-opkøb af konkurrent. Nu vil kommunerne gøre fælles front.

Hos de kommunale it-chefers forening KITA vækker KMD's opkøb af Medialogic bekymring.

Her går bekymringen både på prisudviklingen, men også på mulighederne for at udvikle nye innovative løsninger på et område, hvor er rent faktisk kan hentes store effektiviseringsgevinster.

"Beskæftigelsesområdet er et område, som rigtigt mange kommuner virkelig vil satse på it-mæssigt, fordi der er meget at hente. Nu frygter vi for udviklingen med få leverandører," udtaler formand Jørgen Rasch fra KITA.

Kommuner skal stå sammen

Han fortæller, at KMD's træk med dette opkøb igen prikker til den proces, kommunerne i forvejen er gået ind på, nemlig at skabe fælles front mod leverandører.

"Vi skal være professionelle og stå sammen," udtaler Jørgen Rasch.

I forvejen har Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen allerede bedt erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S) forholde sig til KMD's opkøb.

Også han var bekymret for prisstigninger.

Medialogic har tidligere været en meget højtråbende konkurrent til KMD.

Kombit undersøger

Også hos Kombit, der er kommunernes fælles it-selskab, er man på tæerne.

"Vi undersøger nu i samarbejdet med en række kommuner, hvad KMD's opkøb vil få af betydning for konkurrencen," lyder det fra direktør Hans Berthelsen.

Han forklarer, at det jo ikke er overraskende, at leverandører forsøger at begrænse konkurrencen blandt andet gennem opkøb. Men man følger sagen tæt.

"Kombits opgave er jo netop at skabe et marked for kommunalt it, så derfor har vi og kommunerne en naturlig interesse i sagen," forklarer Hans Berthelsen.

Læs også:
KMD-opkøb lander på ministerens bord: Vil opkøb føre til højere priser?

KMD køber højtråbende ærkerival - har tidligere kritiseret KMD voldsomt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere