Artikel top billede

Amazon er klar til at sælge sin Kindle Fire HD i Danmark

Nu kan danske kunder forudbestille Kindle Fire HD (8.9) hos Amazon. Leveringen starter den 13. juni.

Amazon er nu klar til at sende sine tablet-pc'er Kindle Fire HD og Kindle Fire HD 8.9 til kunder i 170 lande verden over, herunder også Danmark. Der er nu åbnet for forudbestillinger på Amazon.com, og leveringen starter den 13. juni. Indtil nu har det ikke været muligt at bestille Kindle Fire HD fra Danmark.

Samtidig har internet-giganten åbnet sin egen Amazon Appstore for kunder i næsten 200 lande.

Den seneste generation af Kindle Fire HD sælges i en version med 7-tommers skærm og en større udgave med 8,9-tommers display. Begge fås med 16 eller 32 GB hukommelse.

Amazon hævder selv, at TI OMAP 4470 processoren i Kindle Fire HD 8.9 er betydeligt hurtigere end Nvidias Tegra 3.

Skærmopløsningen er på 1.920 x 1200 (IPS-panel) for modellen med 8,9 tommer skærm og 1.280 x 800 for den mindre udgave med 7 tommer.

Tablet-pc'en kører med en modificeret version af Android, der er knyttet til Amazons egen Appstore og Kindle-butik, hvor der er adgang til musik, film og e-bøger.

Amazon beskriver selv produktet som en service snarere end hardware. Det er automatisk sat op til kundens Kindle-konto, og indholdet bliver automatisk synkroniseret med andre Kindle-enheder.

Der er Wi-Fi (to antenner), Bluetooth og HDMI-udgang i Kindle Fire HD, der vejer 566 gram og har en tykkelse på 8,8 mm.

Prisen for Kindle Fire HD starter ved 214 dollar, mens Kindle Fire HD 8.9 koster 284 dollar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere