Artikel top billede

Her er de fem vigtigste tablet- og smartphone-trends lige nu

Se nogen af de mest markante tendenser, som kommer til at præge markedet for smartphone og tablet-computer i det kommende år.

Det netop overståede Mobile World Congress i Barcelona var på mange måder præget af manglen på præsentationer af high end-smartphones.

Til gengæld blev der præsenteret en række mere prisbillige modeller, der sigter mod regioner i verden, hvor mobiltelefonen fortsat ikke er så udbredt.

Her er nogle af de tendenser, som mobil-messen tegner for fremtidens mobil-marked.

Nye styresystemer

Mozillas nye styresystem til smartphones, Firefox OS, rendte med opmærksomheden, men der var faktisk mange styresystemer på banen i Barcelona.

De talte Tizen, som Samsung og Intel står bag, Jolla med Sailfish samt Canonical, der står bag en mobiludgave af Ubuntu.

Alcatel One Touch, LG Electronics og ZTE arbejder alle på prisbillige smartphones baseret på Firefox OS.

Huawei Technologies har ligeledes planer om Firefox-baserede enheder, mens Sony trods velvilje endnu ikke har besluttet sig.

Det er sandsynligt, at der inden nytår vil blive lanceret smartphones med både Tizen, Sailfish og Ubuntu som styresystemer.

HD Voice går ned i markedet

Ifølge den seneste undersøgelse fra Global mobile Suppliers Association (GSA), er der nu blevet lanceret 160 produkter, der understøtter HD Voice.

Det er 120 procent flere end for et år siden.

Det viser, at HD Voice også er begyndt at finde vej til de prisbillige smartphones .

Nokia har eksempelvis præsenteret den HD Voice-kompatible prisbillige model 301
GSA er ikke i tvivl om, at investeringerne i netværk og enheder, der understøtter HD Voice vil fortsætte med at accellere i det næste år.

Alle producenter opfordres således til at sælge deres telefoner med teknologien slået til som default.

For at få udbytte af HD Voice-teknologien, skal både modtager og afsender have en kompatibel telefon, ligesom det anvendte netværk skal understøtte formatet.

LTE-smartphones falder i pris

I takt med at 4G-teknologierne bliver rullet ud, vokser behovet for LTE-kompatible smartphones i de prisbillige kategorier.

I det kommende år vil vi således se lanceringer af LTE-telefoner til under 1.500 kroner fra en række producenter, der tæller Huawei Technologies, LG, Samsung samt operatøren Orange.

Udviklingen vil blandt andet blive drevet frem af fremkomsten af nye processorer, som blandt andet Nvidia udvikler specifikt til brug i prisbillige LTE-telefoner og tablet-computere.

Mange eksperimenter når det gælder skærm-størrelse

Uanset hvilken skærm-størrelse, du ønsker, så er det sikkert muligt at finde noget, der lever op til kravene.

På messen i Barcelona præsenterede Samsung Galaxy Note 8 med otte tommer-skærm, og ZTE præsenterede sin Grand Memo med 5,7 tommer-skærm.

Sidstnævnte hører til i den stærkt voksende produktkategori, der befinder sig midt mellem smartphone og tablet.

Dual-screen ser i øvrigt ud til at have fået en form for comeback.

Kampen om virksomhederne

Flere og flere virksomheder ønsker enten at give deres ansatte smartphones og tablet-computere som arbejdsredskaber eller at give dem mulighed for at medbringe deres egne telefon og tablet.

De teknologiske valgmuligheder vil for disse virksomheder vokse ganske markant i det kommende år.

Løsningerne tæller blandt andet det netop lancerede XenMobile MDM fra Citrix, som er en integreret løsning til håndtering af mobile enheder.

Samtidig er Samsung på vej med Knox, der kan anvendes til at separere professionel og privat brug af mobile enheder.

Mange andre løsninger er på vej.

Læs også:

Her er de vigtige tendenser fra Mobile World Congress.

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc.

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor.

Tag med bag murene på verdens største mobil-messe.

IBM's storsatsning på mobilområdet - sådan bør du udvikle.

Sådan vil Huawei vinde danskernes smartphone-hjerter.

Sådan kommer fremtidens bil til at kommunikere.

Mobile World Congress: Teleindustrien står i stampe.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer