Artikel top billede

Symantec: Antivirus-software alene er ikke nok

Sikkerheds-software fra Symantec opdagede ikke et stort cyberangreb mod New York Times. Her er Symantecs forklaring.

Tidligere i denne uge kom det frem, at kinesiske hackere har haft næsten ubegrænset adgang til computere hos New York Times i fire måneder. Det er en pinlig sag for Symantec, der har leveret avisens antivirus-software.

De formodede kinesiske hackere har plantet 45 malware-programmer i avisens netværk i de sidste måneder, men kun et enkelt af disse programmer blev opdaget af antivirus-softwaren. Resten slap igennem uden at udløse alarm. De blev først opdaget i den efterfølgende efterforskning.

Nu har Symantec for første gang kommenteret sagen. Symantec forsvarer sig med, at New York Times kun har brugt en del af de sikkerheds-løsninger, som selskabet tilbyder.

Faktisk har Symantec udviklet teknologi, der forsøger at analysere, hvordan koden opfører sig i netværket - og dermed kan blokere avancerede angreb. Det er en del af selskabets komplette sikkerheds-pakke.

Men New York Times har kun anvendt antivirus-software fra Symantec, og det er altså ikke nok.

"Det er ikke tilstrækkelig blot at aktivere den signatur-baserede antivirus-komponent af vores sikkerheds-løsninger i en verden, der konstant forandrer sig med nye trusler og angreb. Antivirus software alene er ikke nok," lyder meldingen fra Symantec.

Samtidig har avisen Wall Street Journal indrømmet, at man også har været udsat for kinesiske angreb. Det ser ud til, at hackerne har forsøgt at udspionere journalister, som dækker Kina. Formålet kan være at finde frem til kilder i det kinesiske statsapparat, der har lækket informationer til pressen.

Flere andre medier og nyhedsbureauer som Reuters og Bloomberg er også ramt af hacker-angreb, der menes at stamme fra Kina, og FBI efterforsker nu sagen som en trussel mod den nationale sikkerhed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis